Türkiye'de kadının siyasal kimliğinin dinamikleri: Modernleşme ve islam
Dynamics of women's political identity in Turkey: Modernization and islam
  1. Tez No: 750392
  2. Yazar: AYŞEGÜL TARIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT MALİK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de kadın kimliği son yüzyılda önemli değişimlere uğramış ve sıkça tartışılmıştır. Bu değişimler kadınların kamusal alana katılmalarını, siyasal hak ve sorumlulukları elde etmelerini sağlamış ve bunların bir sonucu olarak temsil güçlerini arttırmıştır. 19 ile 20. yüzyıllar arasında toplumdaki yansımaları belirginleşen modernleşme sürecinin dünyada yarattığı değişim kadınların geleneksel kimliğindeki bazı dinamiklerin de farklılaşmasına zemin hazırlamış ve bu farklılaşma Türkiye'de kadın kimliğine de yansımıştır. Özellikle Cumhuriyet'in kuruluş sürecinde modernleşme ekseninde şekillenen bu gelişmeler geleneksel ve İslami dinamikleri olabildiğince etkisizleştirmiştir. Kemalist ideolojinin küreselleşme ve modernleşme hareketiyle kurduğu pozitif ilişki sonucunda kadın imgesi önemli değişimler geçirerek; modern, erkek bireylerle eşit, sosyal ve siyasal haklara sahip bireyler olması yolunda önemli hukuki ve siyasal düzenlemeler yapılmıştır. Cumhuriyet sürecinde dini ve geleneksel simgelerin toplumdan önemli ölçüde soyutlanmasına rağmen tümüyle etkisizleştiğini söylemek yanlış olacaktır. Özellikle son yirmi yılda Müslüman kimliğiyle kamusal alanda yer alan kadın sayısında önemli bir artış yaşanması da bunu desteklemektedir. Türkiye'de kadınların siyasal kimliklerini iki dinamik çerçevesinde incelenen bu çalışmada, her iki dinamiğin de kadın kimliğinin mevcut durumuna etki etmiş olduğu söylenebilir. Ayrıca İslam ve modernleşme fikirlerinin de kadınların kamusal alana dâhil olmasına yönelik pozitif tutum sergilemesine rağmen diğer modern ülkelere kıyasla kadın temsili oranlarının oldukça cüzi bir orana tekabül etmesi de şaşırtıcıdır.
Özet (Çeviri)
The identity of women in Turkey has undergone significant changes in the last century and has been frequently discussed. These changes have allowed women to participate in the public sphere, achieve political rights and responsibilities, and as a result, have increased their power of representation. Between the 19th and 20th centuries, significant modernization progress which created a change in the world prepared a background for women's traditional dynamics and this change reflected women's identity in Turkey. Especially in the Republican process, these new dynamics that have taken shape on the axis of modernization have neutralized the traditional and Islamic dynamics as much as possible. These developments, which were shaped in the axis of modernization especially during the establishment of the Republic, neutralized the traditional and Islamic dynamics as much as possible. As a result of the positive relationship that Kemalist ideology established with the globalization and modernization movement, the image of women underwent significant changes; Important legal and political arrangements have been made in order to be modern, equal to male individuals, with social and political rights. It would be wrong to say that although religious and traditional symbols were isolated from the society to a great extent during the republican period, they became completely ineffective. Especially in the last two decades, the significant increase in the number of women taking part in the public sphere with their Muslim identity also supports this. In this study, which examines the political identities of women in Turkey within the framework of two dynamics, it can be said that both dynamics have an impact on the current situation of women's identity. It is also surprising that although the ideas of Islam and modernization have a positive attitude towards the inclusion of women in the public sphere, the female representation rate is very low compared to other modern countries.