Türkiye'de istihdam açısından AB katılım öncesi mali yardımları
EU pre-accession financial assistance in terms of employment in Turkey
- Tez No: 339168
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye, 1999 yılına kadar üçüncü ülkelere yapılan yardımlar altında AB mali yardımlarından yararlandırılmıştır. 1999 yılından sonra ise aday ülke statüsünde yardımlardan yararlanmaya devam etmiştir. Aday ülke statüsünü kazandıktan sonra mali yardımların miktarında önemli ölçüde artış yapılmış ve fonların kullanımında farklı yapılar ve düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Ancak 2007 yılına kadar yapılan yardımlar içerisinde fonların istihdam alanında kullanımı çok sınırlı kalmıştır. Avrupa İstihdam Stratejisi, girişimciliği özendirmek, istihdam edilebilirliği artırmak, uyum kapasitesini geliştirmek ve fırsat eşitliğini sağlamak ilkeleri üzerine kurulmuştur. Türkiye?de adaylık sürecinde temel planlama belgelerinde AİS?nin önceliklerini esas alarak uyum sağlamaya çalışmıştır. Türkiye?nin AB?ye uyum düzeyi AB Komisyonu tarafından her yıl ilerleme raporları ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde Komisyon genel olarak Türkiye?de mevzuat uyumunun sağlandığını, ancak uygulamalarda sıkıntılar bulunduğunu belirtmiştir. Türkiye?de 2007-2013 dönemi için yürütülen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonu, AB önceliklerine uyumlu olarak planlanmıştır. Projeler dört öncelik ekseni altında finanse edilmektedir. İstihdam, Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme ve Sosyal İçerme. İKG kapsamında hizmet, tedarik ve hibe sözleşmeleri yürütülmektedir. İstihdam önceliği ile kadın ve genç istihdamının artırılması ve istihdam hizmeti veren kamu kurumlarının kapasitesinin artırılması amaçlanmaktadır. Eğitim önceliği ile özellikle kız çocuklarının okula kayıt oranlarının artırılması ve mesleki eğitim kalitesinin artırılması yolu ile istihdam edilebilirliğin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Hayat boyu öğrenme teşvik edilerek işçilerin, işletmelerin ve girişimcilerin uyum yeteneklerinin artırılması bir diğer hedeftir. Sosyal İçerme Önceliği kapsamında dezavantajlı kişiler için sürekli iş imkânlarının sağlanması, istihdam edilebilirliklerinin artırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve işgücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engellerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has benefited from the assistance under the EU financial assistance to third countries until 1999. After 1999 İt continued to take advantage of the benefits as the status of a candidate country. Afterwards the status of a candidate country, it has been a significant increase in the amount of financial assistance and different structures and arrangements were made in the use of funds. But until 2007 the use of funds in the field of employment was limited. European Employment Strategy founded on the principle of promoting entrepreneurship, enhancing employability, increasing capacity of adaptability, ensure equality of opportunity. Turkey, adapt the priorities of the basic planning documents to EES in the pre-accession periods. Human Resources Development Operations carried out for the period 2007-2013 in Turkey is planned to be compatible with the EU priorities. Projects funded under the four priority axes. Employment, Education, Life Long Learning, Social Inclusion. With the priority of employment is aimed to increase employment of women and young people and increase the capacity of public employment services institutions. With the priority of education is aimed at increasing enrollment rate especially for girls and enhancing employability by improving the quality of vocational training. The other goal is to increase adaptability of workers, enterprises and entrepreneurs by encouraging lifelong learning. Under the Social Inclusion Priority is aimed for disadvantaged people to provide continuous employment opportunities, improving employability, facilitating their access to the labor market, eliminating barriers in front of the labor market.