Roma Hukuku'nda vekalet sözleşmesi (Mandatum)
Contract of mandate in Roman Law (Mandatum)
- Tez No: 339170
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın amacı, Roma Hukukunda Vekâlet Sözleşmesi (mandatum) konusunu incelemek ve diğer hukuki kurumlarla ilişkisini belirlemek suretiyle hukuki niteliğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada Roma Hukukunda vekâlet sözleşmesinin tanımı, özellikleri, çeşitli görünüm şekilleri belirlenmiş, tarafların borçları ve sorumluluğu hakkında bilgi verilmiştir. Vekâlet sözleşmesinin tarihsel gelişimi ile ilgili olarak Ius Gentium ve Pandekt Hukukundaki yaklaşımlara yer verilmiştir. Ortaya konan bu yaklaşımlardan ve tanımlardan yola çıkılarak vekâlet sözleşmesinin düzenlenmesindeki nedenler tartışılmıştır. Ayrıca vekâlet sözleşmesini sona erdiren nedenler açıklanmıştır. Söz konusu nedenler, ifa ve ifanın imkânsız hale gelmesi, sürenin sona ermesi, tarafların rızası (azil / revocatio ve istifa / renuntiatio), taraflardan birinin ölümü ve capitis deminutio şeklinde tasnif edilmiş ve her birinin hukuki niteliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to touch upon the contract of mandate (mandatum) issue in the Roman Law and to see its legal status by comparing its relations with the other legal organizations. Within the scope of this study, contract of mandate in the Roman Law has been identified; the characteristics and the generation has been defined and information has been given on the obligations and loans of the parties. The perceptions in the Ius Gentium and Pandect Law have also been referred, related with the historical developments in the contract of mandate. The reasons have been discussed why the contract of mandate has been created, taken into account the approaches and identifications which are set forth. The reasons why contract of mandate are put an end have also been clarified. The mentioned reasons and the issues regarding the execution and non-execution, deadline, consent (dismissial/revocatio and resignation/ renuntiatio) and in case of death of the parties have been defined and all the items have been classified as capitis deminutio and also the legal status of each item has been studied.