Basel II kapsamında finansal kuruluşların sermaye yeterliliği uygulamaları ve aracı kurumlar üzerindeki etkisi
Capital adequacy practices of financial institutions within the context of the basel II rules and effects of these rules on turkish investment firms
  1. Tez No: 339171
  2. Yazar: İBRAHİM PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Finansal kuruluşlar risk ölçüm yöntemi olarak Basel Komitesi tarafından belirlenen standartları esas alan sermaye yeterliliği düzenlemelerini kullanmakta, düzenleyici ve denetleyici kurumlar da bu düzenlemeleri esas alarak gözetim yapmaktadırlar. Zaman içinde yaşanan finansal krizler sonrasında belirlenen standartlarda değişiklik yapılması ihtiyacı doğmuş ve Basel Sermaye Uzlaşıları (Basel I, Basel II ve Basel III) uluslararası düzeyde sermaye yeterliliği uygulamalarının temelini oluşturmuştur. Bu çalışmada, finansal kuruluşların maruz oldukları riskler ve sermaye yeterliliği uygulamaları Basel düzenlemeleri kapsamında ayrıntılı olarak ele alınmış olup, son olarak da Basel II düzenlemesini esas alan AB düzenlemesi ülkemizde de uygulamaya başlanırsa sermaye piyasamızda faaliyet göstermekte olan aracı kurumların sermaye yeterliliği ve mali durumlarına ilişkin olası etkiler sayısal olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial institutions follow capital adequacy rules, based on the Basel Committee standards, as a risk measurement tool; regulators make supervision and evaluation by employing these rules, as well. In time, following the financial crisis, these rules have evolved and Basel Capital Accords (Basel I, Basel II and Basel III) have become the founding documents of capital adequacy regulations worlwide, respectively. In this study, risk exposures and capital adequacy requirement practices are examined in detail within the framework of Basel regulations and possible quantitive impacts on capital adequacy requirements and financial positions are analyzed in the case of employing Basel II rules for investment firms operating in Turkey.