Kamusal faaliyetlerin özel kişilere gördürülmesi: Özel güvenlik ve özel sağlık
Public services carried out by private persones: Private security and private health
  1. Tez No: 339169
  2. Yazar: DİLŞAD ÇİĞDEM SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
Devletin işlevlerindeki dönüşüme paralel olarak idarenin işlev ve işleyiş biçimleri de değişmiştir. Bu doğrultuda kamusal faaliyetler alanında bir daralma ve kamu hizmetlerine uygulanan hukuki rejimde değişiklik olmuş; kamusal faaliyetler özel kişilere gördürülmeye başlanmış ve kamusal faaliyetlere özel hukuk kurallarının uygulanması gündeme gelmiştir. Bu dönüşümle birlikte idare hukuku alanında özel kişilerin konumuna ve özel kişiler tarafından görülen kamusal faaliyetlere odaklanma gereği ortaya çıkmıştır. Tez kapsamında öncelikle kamusal faaliyet kavramının kapsamı, idarenin kamusal faaliyetler bakımından yükümlülüklerinin sınırları ve kamusal faaliyetlere uygulanacak hukuki rejime ilişkin tartışmalar ele alınmış ve daha sonra özel kişilere gördürme iki örnek üzerinden ele alınmıştır. Seçilen birinci örnek olan özel güvenlik faaliyetleri bir kolluk faaliyeti niteliğindeyken özel sağlık hizmetleri ise tipik bir kamu hizmeti alanıdır. Bu doğrultuda güvenlik faaliyeti müdahaleci idare kapsamında devredilemez, münhasıran devlet tarafından görülmesi gereken bir alanı temsil etmekteyken sağlık hizmeti özel kişilerce görülebilen, ancak aynı zamanda sağlık hakkı nedeniyle devletin tamamen çekilemeyeceği bir alanı içermektedir. İki faaliyet türü bakımından hukuki rejim farklılaşmakta ise de genel olarak özel kişi tarafından gördürülme halinde söz konusu faaliyetle ilgili temel hak ve özgürlüklerin korunması aşamasında sorunlar olduğu, faaliyetin denetimine ilişkin sorunlar ortaya çıktığı görülmektedir. Bunun dışında, farklı faaliyet türlerine ilişkin mevzuattaki farklılaşma ile düzenlemelerdeki eksikler sorunlara neden olmaktadır. Bununla birlikte özel kişilere gördürme halinde bu faaliyetler nedeniyle idarenin sorumluluğu ortadan kalkmamakta ve hizmeti güvence altına alan kişi sıfatıyla sorumluluk silsilesi oluşmakta, özel hukukla gördürme durumunda da kamu hukuku yükümlülükleri karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the transformation experienced in terms of the functions of the state, the function and the functioning of the government have also undergone a transformation. Accordingly, a contraction in terms of public services and a change in the legal regime in effect have been experienced, consequently public services have started to be carried out by private persons which in turn has brought about the need to implement special legal rules to public services. In terms of administrative law, this transformation has also brought about the necessity to concentrate upon the status of private persons and the public services carried out by private persons. The thesis firstly provides a definition of the scope of the concept of public service; outlines the limits of the responsibility of the government in terms of public services and includes discussions related to the legal regime applicable to public services. The thesis then provides two examples wherein public services have been carried out by private persons. While the first example of private security service falls into the category of police services, the second?private health services?is a public service area. While security services represent a non-assignable area that needs to be executed exclusively by the interventionist state, health services represent an area that although can be executed by private persons, due to its relation to the right to health, the state can never completely withdraw from. Although the legal regime differs with regards to the singularity of these two services, generally, there appears to be problems in terms of the protection of the fundamental rights and freedoms regarding the activities in question, alongside deficiencies in the supervision of these activities. Also, further problems arise due to the differences in legislation regarding different types of services and deficiencies in regulations. Furthermore, even when such services are carried out by private persons, the responsibility of the government remains intact due to its role in securing such services. In this respect, even when private law is put into effect, the obligations of public law and the regime of public law subsist.