Osmanlı modernleşmesi ve Japon imgesi (1839-1908)
Ottoman modernization and the image of Japan (1839-1908)
- Tez No: 339172
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ETÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tezin konusu, 1839-1908 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğundaki Japon imgesidir. Japon imgesinin dönüşümü, tezde, Osmanlı modernleşmesinin bağlamı içinde incelenmektedir. Osmanlı İmparatorluğundaki Japon imgesi hem Japon toplumundan hem uluslararası gelişmelerden hem de Osmanlı toplumunun dönüşümünden etkilenmiştir. Bu çerçevede, Osmanlı modernleşmesinin farklı momentlerinde farklı biçimler almıştır. Japon toplumu, Tanzimat döneminde vahşi bir toplum olarak algılanmış, II. Abdülhamid döneminden itibaren ise hızla modernleşen bir toplum olarak görülmeye başlanmıştır. Japonyanın muhafazakâr bir modernleşme gerçekleştirdiği düşüncesi, onu II. Abdülhamid döneminde özel bir konuma yükseltmiştir. Ayrıca, Japonyanın Doğulu bir toplum olarak on dokuzuncu yüzyıl sonundan itibaren Avrupa ülkeleriyle eşit bir büyük güç olarak ortaya çıkması Osmanlı İmparatorluğunda Japonyaya duyulan ilgiyi arttırmıştır. Japonyanın 1904-1905 Rus-Japon Savaşında Rusyayı yenmesi ise Osmanlı toplumunun tüm kesimlerinde Japonyaya yönelik büyük bir hayranlık ortaya çıkarmıştır. Japonların, Osmanlı toplumu için Doğu ve Batı arasında bir sentez başarısını temsil etmesi, Japonyanın Osmanlı siyasal alanı içindeki tartışmalarda önemli bir yer bulmasını sağlamıştır. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde Tanzimat döneminde Japon imgesi incelenmiştir. İkinci bölüm, II. Abdülhamidin muhafazakâr modernleşme stratejisi ekseninde Japon imgesini ortaya koymaya çalışmıştır. Üçüncü bölümde ise II. Abdülhamid ve Jön Türkler arasındaki mücadele ekseninde Japon imgesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is the shifting image of Japan in the Ottoman Empire between 1839 and 1908. The transformation of this image is examined within the context of Ottoman modernization. The image of Japan in the Ottoman Empire historically changes depending on the influence of the Japanese society, the international context and the transformation of the Ottoman society itself. Whereas the Japanese society was perceived as ?savage? in the Tanzimat era, it was conceived as a society undertaking rapid modernization from the period of Abdülhamid II onwards. The idea that Japan was able to achieve a conservative modernization provided her with a privileged status in the Hamidian period. The emergence of Japan in the late nineteenth century as a strong eastern state holding equal power with the European states in the late nineteenth century has triggered further interest in Japan. The victory of Japan over Russia in the 1904?1905 Russo-Japanese War incited a great admiration for Japan all over the Empire. Furthermore, the representation of Japan as an embodiment of a successful Eastern-Western synthesis, has rendered her a significant reference used in the internal political debates of the Ottoman society. In the first of the three chapters constituting the thesis, the image of Japan during the Tanzimat Era is investigated. The second chapter locates this image in the context of Abdülhamid?s strategic attempt at conservative modernization. In the third and final chapter, the image of Japan is discussed with respect to the conflict between Abdulhamid and the Young Yurks.