Dijital çağda bir hafıza mekanı olarak sosyal medya
Social media as a memory place in the digital era
- Tez No: 339173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR MELİS YELSALI PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Zaman ve mekan algısına bağlı öznel deneyimin dönüşümü modernlikle beraber geçmişin değerlendirilmesine verilen önemin artmasıyla ilgilidir. Bu anlayış aynı zamanda bireysel ve toplumsal bellek üzerine yapılan çalışmaların artan kurumsallaşan yapısına dayanmaktadır. Modern bir deneyim olarak zamanın mekânsal tahayyülü ve mekanın yerel bağlamı olmadan algılanması sonucunda bireysel ve kolektif hatırlama pratikleri bir dönüşüm sürecine girmiştir. Şimdiki zamanı kontrol edebilme amacıyla gelişen toplumsal hatırlama ve unutma edimi üzerindeki teknolojik tahakküm, bireysel ve kolektif anlamda belleği güçlendiren yeni hatırlama pratiklerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Buna ek olarak belleğin kurulum ve aktarım sürecini etkileyen modern zamanın niteliği olarak hız ve dijitalleşme olgusu da medya ve bellek üzerine düşünmeyi değerli kılmaktadır. Modern çağın rasyonel yapısı gereği dönüşen zaman ve mekan algısı sonucunda mekana bağlı hatırlama ediminin yeni medya platformlarıyla ikame edilmesi dijital bir bellek rejiminden söz etme imkanını doğurmaktadır. Mekansal olarak kodlanan bireysel ve toplumsal hatıraların sosyal medya platformlarının siber uzamlarında arşivlenmeye başlanması geçmişi düşünme üzerine yeni imkanlar sunmaktadır. Buna ek olarak zamana duraklar koymayı başaran sosyal medya platformlarının mekanında geçmişin yeniden yazılabilirliği yeni bir hatırlama kültürünün doğuşuna işaret etmektedir. Şunu da belirtmek önemlidir; eş zamanlı iletişimi geliştiren ve hızlı bilgi aktarımını kuran sosyal medyanın başarısı, zamanın kategorik boyutlarının ötesinde arşivlenen bireysel ve toplumsal hatıralara dayanmaktadır. Bu açıdan geçmiş imgesi, sosyal medyanın sunduğu demokratik olanakların dışa vurumudur. Sonuçta bu çalışma dijital çağda bellek ve sosyal medya bağlamındaki tartışmalara, sosyal medya platformlarının modern toplumun hafıza mekanları olarak işlevselleştiğini gösteren farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı hedeflemektedir. Bellek ve medya çalışmaları arasındaki karşılıklı ilişkiyi ortaya koyabildiği ve bu ilişkinin modern çağın dijital yapılanmasına bağlı zaman/mekan deneyimindeki dönüşümle bağlantılı olduğunu gösterebildiği ölçüde de amacına ulaşmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Changes in the nominative experience of time and place perception is related to the rising value of the elaboration of modernity and past together. Such apprehension is also affected by the growing institutionalized practices that are conducted on individual and communal memory. As a result of the spatial interpretation of time as a modern experience and the perception of place without its local context, individual and collective practices of remembering enters into a transformation process. Technological domination on social remembering and forgetting act that is enhanced in order to control present time, caused to the emergence of remembering practices that empowers memory in individual and collective sense. Furthermore the speed and digitization phenomenon as a quality of timethat affects installation and transportation of memory process make it valuable to think on media and memory. As a result of the perception of time and place that is transformed due to the rational structure of modern era, remembrance act that is substituted with new media creates the possibility of talking about digital memory regime. Spatially encoded individual and collective memories that are created and archived on cyber spaces, offers new possibilities about thinking on past. Moreover the rewritable past at the place of social media that manages to put pauses on time, indicates the emergence of new remembrance culture. It is worth pondering that the success of social media as a way of improving simultaneous communication and setting up a fast transfer of information is based on individual and communal memories that are archived beyond the categorical dimensions of time. In this sense, the image of past is an expression of the democratic possibilities offered by social media. All in all, this piece of work aims to approach to the discussions about social media and memory in the digital era from a different perpsective on which it demonstrates social media platforms' fuctioning as a modern society's memory place. Its ultimate goal is to put forth the interrelation between media and memory studies and to demonstrate that this relation is linked to the transformation of perception of time and place related to digital restructuring of modern era