Savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren ülkeler arası AR-GE etkinliği analizi
R&D efficiency analysis among the countries operating in the sector of defense industry
  1. Tez No: 339174
  2. Yazar: MUSTAFA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARGUN KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Science and Technology, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkelerin göreli Ar-Ge etkinliklerinin ölçülmesi ve çevresel faktörlerin Ar-Ge etkinliği üzerindeki etkilerinin belirlenmesi, ulusal Ar-Ge ve yenilik politikaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın iki amacı bulunmaktadır. Birincisi; belirlenmiş olan 30 ülkenin Ar-Ge etkinliklerinin belirlenmesi iken ikincisi; savunma odaklı çevresel faktörlerin Ar-Ge etkinliği üzerindeki etkilerinin tespit edilmesidir. Söz konusu analizlerin yapılabilmesi maksadıyla uygulanan İki Aşamalı VZA?nin ilk aşamasında yapılan VZA neticesinde; ABD, Almanya, Çin, Hollanda, İrlanda, Kore Cumhuriyetinin tam etkin, Bulgaristan, Şili ve Avusturyanın ise etkinlik değeri en düşük ülkeler olduğu görülmüştür. İkinci aşamada yapılan regresyon analizi neticesinde ise; savunma harcamaları ile silah ticareti dengesinin Ar-Ge etkinliği üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Measuring the relative R&D efficiency of countries and the assessing the effect of environmental factors on R&D efficiency is crucial in terms of the National R&D and innovation policies. The aim of this paper is twofold. First aim is to assess the R&D efficiency of 30 countries and second is to examine the effect of defense oriented environmental factors on R&D efficiency. We applied two-stage DEA in order to perform these analyzes. At first stage, we measured the R&D efficiencies of countries with Data Envelopment Analysis (DEA). USA, Germany, China, Netherlands, Ireland and Republic of Korea are found to be efficient, whereas Bulgaria, Chili and Austria are determined to be relatively inefficient. Subsequently, we applied OLS regression as a second stage for determining the effect of defence oriented environmental factors on R&D efficiency. It is concluded that defence expenditures and arms trade balance have a positively significant affect on the R&D efficiency.