İlahi basitlik bağlamında Tanrı'nın bilinebilirliği: İbn Sînâ ve Thomas Aquinas örneği
The possibility of knowing god in the context of the divine simplicity
- Tez No: 339183
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
İbn Sînâ ve Aquinasın İlahi basitlik açısından Tanrı?nın bilinebilirliği bağlamında görüşlerini karşılaştırdığımız bu çalışmada, her iki filozofun İlahi basitlik tezini nasıl anladıkları, hangi öncüller üzerinde kurdukları ve vardıkları sonucun benzer ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Aquinasın ilahî basitlik tezinde temel aldığı öncülleri ve tezini argümanlaştırmasını, basitlik tezini savunmasına neden olan felsefî ve teolojik kaygıları bir bütün olarak göz önünde bulundurularak, İbn Sînâ ile önemli benzerlikleri olduğu kadar temel farklılıkların da olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda ayrıca, Aquinasın İbn Sînâ?nın görüşlerinden ne ölçüde etkilendiği ile İbn Sînâ?nın görüşlerine yönelik eleştirililerinin nedenleriyle eleştirilerin arka planındaki kaygıların haklılık değerini İbn Sînânın kendi eserlerinden hareketle tesbit etmeye çalışılmıştır. Aquinas?ın basitlik tezini argümanlaştırma sürecinde beslendiği temel kaynaklar arasında İbn Sînâ?nın yerini ve katkısını metin karşılaştırmalarıyla tesbit edilip Aquinas?ın İbn Sînâyı ne ölçüde doğru anlayıp yorumladığı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates Simplicity of God doctrine which causes much debates on how it should be understood, from the point of view of Avicenna and Thomas Aquians. Both philisophers harmonized their philosophical and theological tradition with accumulation which until their time and Aristotle-Neo-Platonist philosophy. In doing so, first I addressed the claims of the views of Avicenna and Aquinas?s absolute divine simplicity; then, I identified differences as much as the similarity in the views of both of the philosophers about how should define the nature of existence and essence of God. Meanwhile, I tried to determine that the causes of ciriticisms of Aquinas to Ibn Sn, concerns in the background of criticisms and justify the value of the criticisms by comparing the differentiation premises of their arguments on the subject based on the their philosophical and theological concerns.