İslam Hukukunda yetimin malının korunması ve kullanılması
Islamic Law, protection and use of the orphan's goods
- Tez No: 339184
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yetimlerin hem şahıs varlıklarının hem de mal varlıklarının Müslümanlar tarafından korunması gereken temel bir yükümlülük olduğu görülmektedir. Yetimlerin şahsiyetlerinin korunması yanında mallarının da korunması, hatta sadece korunmakla yetinilmeyip kendilerinin yararının gözetilip bununla birlikte servetlerinin de artırılması için gerekli çabanın gösterilmesinin hükme bağlanmış olması İslam?ın yetimler konusunda göstermiş olduğu hassasiyetin önemini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İslam Hukuku bakımından yetim, mal ve hukuki himaye kavramları ele alınmıştır. Bu bağlamda öncelikle yetim, mal ve hukuki himaye kelimelerinin sözlük ve terim anlamları üzerinde durulmuş; mal çeşitleri ve mal üzerinde yapılan tasarruflar (akitler) hakkında konunun anlaşılmasına yönelik bilgiler verilmiş, ayrıca hukuki himaye hususu da hem şahsın himayesi hem yetim malının himayesi konuları dikkate alınarak işlenmiştir. İkinci bölümde yetimin hukuki tasarruflarının sınırlandırılması ve korunması hususu işlenmiştir. Konu iki kısımda ele alınmıştır. İlk kısımda Kur?an ve Sünnet?te yetimler ile ilgili emir ve tavsiyelere yer verilmiştir. İkinci kısımda ise velinin ve vasinin yetim ile ilgili hukuki tasarrufları işlenmiştir. Bu konu da yetimlerin şahısları ve kişilikleri ile ilgili tasarruflar ve mal varlıkları ile ilgili tasarruflar detaylandırılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The protection of the individual assets and the assets of the orphans by Muslims appears to be an essential obligation. The fact that Islam gives great importance to the protection of the assets of the orphans besides the protection of their individuality and not just even protecting them but also protecting their interests as well as showing the necessary effort in order to increase their wealth and that these facts are decreed help us to understand the sensitivity that Islam has demonstrated for the orphans. Our study (research) consists of two sections. In the first section, the concept of being an orphan and the concept of the safeguard of assets and legal guardianship have been discussed. In this context, primarily the dictionary meaning and the terminological meaning of the words orphan, property and legal guardianship has been focused on; information has been provided in order to make the subject understandable regarding the types of property and the covenants that have been made on the property, furthermore the subject on legal guardianship has been handled both considering the issues of the protection of the individual as well as the protection of the property of the orphan. In the second section, the topic of the delimitation and protection of the legal disposition of the orphan has been discussed. The topic has been discussed in two parts. In the first part the recommendations and orders of the Qur'an and the Sunnah regarding the orphans are given. In the second part, the legal dispositions of the protector and the guardian with regards to the orphan have been discussed. The dispositions regarding the individuality and the personality of the orphans and the disposition regarding the property holding of the orphan have been presented in detail.