Somali'de devletsizlik deneyimi
Statelessness experience in Somalia
- Tez No: 339191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATAY AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
1991 yılından beri devlet mekanizmasına sahip olmayan Somalinin durumu günümüz devlet merkezli bakış açısı tarafından anlaşılamamaktadır. Somali?de devlet olmadığı için düzenin ve huzurun da olmadığı inancı yüksektir. Ancak Somali gerçeği bu durumdan çok farklıdır. Somali?de tarih boyunca siyaset devletin dışındaki siyasi örgütlenmeler aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Sömürgecilik döneminde de farklı güçler tarafından oluşturulan farklı siyasi örgütlenmeler Somali?de etkili bir devlet mekanizmasının oluşmasını engellemiştir. Soğuk Savaş döneminde uluslararası ortamın girişimleri sonucu kurulan Somali Cumhuriyeti ise hiçbir zaman başarılı olamamıştır. Somalide 1991 yılından beri yeniden deneyimlenen devletsizlik durumu da devletlilik halinden çok daha başarılıdır. Bu çalışma ile devlet kavramı üzerinden gidilerek başta Afrikada devlet ve başarısız devlet kavramları anlaşıldıktan sonra Somalide devletlilik ve devletsizlik durumları üzerinden Somali siyasi yapısı hakkında inceleme yapılarak Somalide devletsizlik sürecinde yaşananlara alternatif bir bakış açısı getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Somalia hasn?t had a government since 1991 and this situation cannot beenunderstood by the point of view which is dominant by the State. This point of view believes that on the grounds that there is no State, Somalia has been suffering from disorder and chaos; however, the truth about Somalia is totally different. Politics has been generated by power mechanisms which are different from the State, in Somali. Also, in the colonial era different power had generated different power mechanism; in such a case it has hampered the foundation of an effective State mechanism. The State which has been founded with the attempts of the international society in the cold war era had never been successful in Somalia. Moreover, the non-state situation which has been experienced in Somalia since 1991 is better that the State situation of Somali. In this thesis, I will argue about the State, State in Africa and Failed States. Then I will make an analysis about the non-state and State situations of Somalia and finally, try to develop an alternative point of view to the non-state situation in Somalia.