Nükleer enerji kullanımının sınırlandırılması
Limiting the use of nuclear energy
- Tez No: 339215
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KÜTÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Enerji darboğazı, uluslararası toplumun en önemli problemlerinden biridir. Nükleer enerji kullanımı da, bu problemin çözümünde benimsenebilecek alternatif çözüm yöntemlerinden biridir. İnsan hakları hukuku bağlamında yapılan değerlendirmeler, nükleer enerji kullanımının enerji politikaları bakımından tercih edilmemesi gereken çözüm yöntemi olduğunu ve sınırlandırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Nükleer enerji kullanımının sınırlandırılmasında benimsenebilecek yöntemin ve uluslararası hukuk süjelerinin ne gibi roller üstelenebileceğinin ise uluslararası hukuk çerçevesinde analiz edilmesi gerekmektedir. Yapılan incelemeler, nükleer enerji kullanımının sınırlandırılmasında benimsenebilecek yöntemin uluslararası işbirliği olduğunu, bu işbirliğinin de ancak uluslararası örgütler vasıtasıyla sağlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy crunch is one of the most important problems of the international community. The use of nuclear energy is one of the alternative solutions that can be adopted to solve this problem. Assessments made in the context of human rights law reveals that the use of nuclear energy is not the solution method should be preferred in terms of energy policy and the necessity of limiting the use of nuclear energy. The method that can be adopted to limit the use of nuclear energy and the role of subjects of international law must be analyzed within the framework of international law. Analysis show that the method that can be adopted to limit the use of nuclear energy is international cooperation and this cooperation can be achieved only through the international organizations.