Türkiye'de kurulması planlanan nükleer santraller için kuruluş yeri seçimi
Nuclear reactor site selection problem for Turkey
  1. Tez No: 214421
  2. Yazar: ASLI ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu arastırmanın amacı; çok sayıda kriter dikkate alınarak ve birden fazla alternatif arasından tercih yapmayı gerektiren, bir karar verme problemi olan nükleer santral kurulus yeri seçimi için bir uygulama metodu gelistirmektir. Yer seçimi uzun, riskli, birçok kriter ve alternatifi içeren zorlu bir karardır. Bu nedenle gerekli olan kriterlerin belirlenmesi ve amaca uygun olarak sınıflandırılması önem tasımaktadır. Kriterlerin belirlenmesinden sonraki ikinci güçlük bu kriterler dikkate alınarak seçilecek alternatiflerin belirlenmesidir. Alternatif ve kriterlerin belirlenmesinden sonra ÇKKV (Çok Kriterli Karar Verme) teknikleri kullanılarak uygun alternatiflerin seçim süreci tamamlanır. Bu tez çalısmasında, nükleer santral kurulus yeri seçimi probleminde ÇKKV yöntemlerinden Entropi ve Topsis (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution ) deal Çözüme Yakınlıgına Göre Sıralama Yapma Yöntemi'nin kullanımı sergilenmistir. Buna ek olarak arastırma kapsamında günümüzde ileri teknolojinin kullanıldıgı nükleer santral gereksinimi, ülkemizde sanayilesme sürecinde enerjiye olan ihtiyaç talebi göz önüne alınarak kısaca degerlendirilecektir. Arastırmanın verileri 1987 yılında stanbul Teknik Üniversitesi'ne baglı Nükleer Arastırma Enstitüsü'nde hazırlanan doçentlik tezinden temin edilmistir. Arastırma kapsamındaki verileri temin etmek amacıyla Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na basvurulmus fakat verilerin gizlilik prensibi tasıdıgı gerekçesiyle olumsuz yanıt alınmıstır. Arastırma nükleer enerjinin yenilenebilir nitelikte olmaması, enerji üretimi sonucunda ortaya çıkan atıkların çok tehlikeli olması ve bu atıkların bertarafı için ileri teknoloji gereksinimi yanı sıra tüm canlılar için geri dönüsü olmayan riskleri de içermesi sebebiyle yaygın olarak tartısılamamaktadır. Bu tez çalısmasında, kriterlerin önem derecelerinin belirlenmesi ve alternatiflerin agırlıklarının hesaplanmasında sırasıyla Entropi ve Topsis yöntemleri kullanılmıstır. Arastırma sonucunda, nükleer santral yer seçimi için belirlenen alternatiflerden Poliçe öncelikli bölge olarak tespit edilmis; Çilingos, Kefken ve nceburun yöreleri ise ikinci, üçüncü ve dördüncü sırayı almıslardır. Nükleer santral yer seçimi problemi risk düzeyi en düsük bölgeyi belirlemeyi amaçlayan ve son derece kritik asamalardan olusan bir problemdir. Bu nedenle benzer problemlerin çözümünde bilimsel yöntemlerin kullanılması üzerinde hassasiyetle durulması gerekmektedir. Bu çalısmanın temel katkısı ülkemizde yeterince üzerinde durulmayan nükleer santral yer seçimi probleminde karar kalitesini artıracak ÇKKV yöntemlerinden Entropi ve Topsis'in bütünlesik olarak kullanılmasıdır. Entropi ve Topsis yöntemleri, sahip oldukları özellikler nedeniyle bu ve benzer karar problemlerinin çözümünde karar vericiler için önemli bir fayda saglamaktadır. Tez çalısmamızın son bölümünde ise yeni arastırma fırsatları ortaya konularak konuyla ilgili çalısma yürüten bilim insanlarına önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to solve nuclear reactor site selection problem that have a set of criteria and alternatives. The site selection is a decision that includes lots of criteria and alternatives, is difficult takes long periods and risky. We use various criteria to evaluate alternatives thus it is important for site selection process criteria?s classification and determination to suitable preferences. After determination of criteria the second difficulty is determination of alternatives. After determination both criteria and alternatives, we made a framework for decision making and multi criteria models are used to selection process of alternatives. In this research we consider using integrated form of Topsis (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) and Entropi methods for nuclear reactor site selection methodology. Also in this research beside the methodology it is briefly evaluated using nuclear energy needs for Turkey in the process of industrialization at the present day as an example of advanced technology. This study?s datasets are got from associate professorship thesis studied in Istanbul Technical University?s Nuclear Energy Institute in 1987. The present datasets could not be reached. An application was made in order to request them from Turkey Atomic Energy Authority by way of a petition but because of privacy our request was refused. Research could not trash out commonly because it needs advanced technology, it is not renewable energy and nuclear energy wastes are hazardous materials for live things and humans nature. In this research criterion?s weight determined with Entropi method and ranked with Topsis method. It was concluded that the most suitable areas were in order of their suitable; Poliçe, Çilingos, Kefken and nceburun. This research?s substantial contribution is using integrated model which composes Topsis and Entropi in nuclear reactor site selection problem which is not point out importantly in our country. Entropi and Topsis methods are now finding wider and wider application in a broad range of decision making problems. And the result part of the study gives some information about new research opportunity and overture proposal to researchers.