Cumhuriyet Dönemi Kur'an tefsirlerinde kadın konusu
The women's issue in Quran interpretation during Turkey republican era
- Tez No: 339223
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kuranı Kerim, indiği tarih ortamı itibariyle var olan sosyal realiteyi dikkate alarak bir takım emir ve yasaklar ve toplumu yeniden şekillendirme adına hedefler belirlemiştir. Çalışmamız boyunca incelemeye gayret ettiğimiz kadın konusu da bu bağlamda bir gelişme göstermiştir. Ayetler kadının örtünmesi konusuna değinirken var olan uygulamayı dikkate alarak bir takım düzenlemelere gitmiş ve göğüslerin kapatılmasına dikkat çekmiştir. Kuran, indiği toplumda geri plana itilip hiçbir hak tanınmayan kadını, herhangi bir riske de girmeden bir takım düzenlemelerle beraber onu belli bir seviyeye çekmeye çalışmıştır. Bu bağlamda erkeğin kadın üzerindeki sınırsız hakimiyeti yerine koruyucu ve kollayıcı bir durumda olmasını önermiştir. Dayak konusunda da sınırlayıcı ve zorlaştırıcı tedbirlerle kayıt altına almaya çalışmıştır. Şahitlik konusunda var olan algılayışların tersine Kuran, adaleti ve hakkın teslimini önceleyerek cinsiyet ayrımından ziyade hakkın nasıl ortaya çıkması gerektiği üzerinde durmuş ve Müslümanlara yol gösterme yönüne gitmiştir. Tarihin akışının değişmesiyle beraber toplumda etkin rol alan unsurların da değişmesi bizlerin Kur?an?a yönelik bakış açımızın da değişmesini beraberinde getirmiştir. Bizler tarihin her dönemine müdahil olmaya aday Müslüman bireyler olarak Kur?anla olan irtibatımızı da bu yönde yeniden ele almamız gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an determines a number of orders and prohibitions and sets targets in the name of re-shaping society, taking into account the existing social reality in the environment It's sent. Our zeal for study to examine the issue of women showed an improvement in this regard. Verses, having touched upon the issue of veiling of women taking into account the applications, set a couple of regulations, and draw attention to the covering the breasts. The Qur'an strives to bring women, who are scorned and no rights are not recognized in the society, to a certain level by a number of regulations without having any risks. In this context, an unlimited domination of men over women is suggested to be the protective and preventive instead. Qur'an tries to restrain the case of beating by restrictive and complicative measures. On the contrary of existing perceptions about testimony, the Qur'an dwells on how right emerges by giving priority to justice and delivery of right rather than the sex discrimination and goes to the direction of the guidance to the Muslims. With the change in the flow of history and change the elements having active role in society, it also brought about a change in our point of view on the Qur'an. We as Muslim individuals who are candidates to be involved in every period of history, should reconsider our connection with the Qur'an in this respect.