Sosyal harcamaların değerlendirilmesinde mali alan yaklaşımı: Türkiye örneği
Fiscal space approach in assesing the social expenditures: Case of Turkey
  1. Tez No: 339222
  2. Yazar: ASLI CEREN SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmada, Mali alan kavramı, kamu harcama politikaları ile ilişkisi, sosyal harcamaların geliştirilmesi özelinde tartışılmaktadır. İlk olarak mali alan kavramı, halen muğlak olan tanımı ve bunun üzerine yapılan tartışmalar ekseninde irdelenmiştir. Daha sonra mali alanın kamu harcama politikası oluşturulmasında bir araç olarak kullanımı, Türkiyede okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması politikası özelinde çalışılmıştır. Bu kapsamda sürdürülebilirlik analizi, simülasyon yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Uygulama sonucunda politika için mali alan yaratılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fiscal space notion and its relations with public expenditures are argued with a view of enhancing social expenditures, with in the study. Fiscal Space Notion, its fuzzy definition and the arguments on it has examined. Creating fiscal space for spreading pre-primary education in Turkey has studied as a case of using fiscal space instrument for conducting public policies. Within this context sustainability analysis is applied with using simulation method. As a result of application, it has found that fiscal space can be created for this policy.