Spinoza'da ontoloji ve politika ilişkisi
The relationship between ontology and politics in spinoza
- Tez No: 339229
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Spinoza?nın ontolojisi ve politik düşüncesi arasında yakın ve sıkı bir ilişkinin olduğunu göstermektir. Spinoza ilk sistemli demokrasi savunucusu olmasına rağmen, politika felsefesi üzerine görüşleri günümüze gelinceye değin görmezden gelinmiştir. Monarşiyi, aşkınsal yöntemi ve onto-teolojik metafiziği savunan çağdaşlarının aksine, Spinoza içkin bir ontolojiyi ve liberal politik düşünceyi savunmuştur. İlk bölüm Spinoza?nın ontolojisi ve ontolojisinin temel kavramları hakkındadır. İkinci bölümde Spinoza?nın töz metafiziğinin aslında bir `güç ontolojisi? olarak görülüp görülemeyeceği incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise Spinoza?nın politik düşüncesi ve conatus, arzu, hak, çokluk gibi ortaya koyduğu bazı kavramlar hakkındadır. Spinoza?nın güç ontolojisinin zorunlu olarak demokratik bir politik rejimi temellendireceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show that there is a close relation between Spinoza?s ontology and his political thought. Although Spinoza is the first systematic democracy defender, his political philosophy has been disregarded until now. Contrary to his contemporaries who were in favor of monarchy, a transcendental method and an onto-theological metaphysics, Spinoza asserted an immanent ontology and liberal political thought. The first chapter is about Spinoza?s ontology and its basic concepts. In the second chapter, it is examined whether Spinoza?s substance metaphysics can be seen as an `power ontology? or not. The third chapter is about Spinoza?s political thought and several notions which Spinoza put forward like conatus, desire, right and multitude. It is argued that Spinoza?s power ontology necessarily generates a democratic political regime.