Türkiye'de ekonomik büyüme, işsizlik, enflasyon arasında nedensellik analizi
Granger causality analysis between the economic growth, unemployment, inflation in Turkey
- Tez No: 339282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ALBENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada 2003:01- 2011:04 dönemleri arasında Türkiyede ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişki ve yönü Granger Nedensellik Analizi, Regresyon Analizi ve ADF Birim Kök Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre enflasyon ile işsizlik arasında çift yönlü, asimetrik bir ilişkinin mevcut olduğu; enflasyondaki %1lik artışın işsizliği % 0,4 azalttığı görülmektedir. Ekonomik büyüme ile enflasyon arasında çift yönlü ve simetrik bir ilişki olduğu; enflasyondaki % 1lik artışın ekonomik büyümede % 0,002lik artışa neden olduğu saptanmıştır. Ayrıca ekonomik büyümeden işsizliğe doğru tek yönlü ve asimetrik bir ilişki olduğu ve ekonomik büyümedeki % 1lik artışın işsizliği % 0,004 azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the economic growth, unemployment and inflation that in Turkey from 2003:01 to 2011:04 have been analysed by using Granger Causality Test, Regression Analysis and ADF Unit Root Test. According to from the results of analysis; there is dublex and asymmetric relationship between the inflation and unemployment and if inflation increases % 1, unemployment decreases % 6. Also there is dublex and symmetric relationship between the economic growth and inflation and if inflation increases % 1, economic growth increases % 2. Otherwise there is simplex and asymmetric relationship from the economic growth to unemployment and if economic growth increases % 1, unemployment decreases % 0,07.