Yurtiçi kredi hacmindeki değişimlerin makroekonomik büyüklüklere etkisi: Türkiye örneği
The impact of change in domestic credit volume on macroeconomic indicators: The case of Turkey
- Tez No: 394913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL UÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bankacılık sektörü tarafından firmalara ve hane halkına sağlanan yurtiçi krediler, parasal aktarım mekanizmaları arasında oldukça önemli bir yere sahip olup yatırımların finansmanında ve iç talebin canlandırılmasında hayati bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada; Türkiye'de yurtiçi kredi hacmindeki değişimlerin cari açık, ekonomik büyüme, enflasyon ve işsizlik üzerindeki etkileri, 2000-2014 dönemi çeyrek verileri ile ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Serilerin durağanlığı ADF, PP ve KPSS yöntemleriyle incelenmiş ve serilerin I(1) oldukları görülmüştür. Seriler arasındaki nedensellik ilişkileri Granger (1969) yöntemi ile incelenmiş ve ekonomik büyüme, işsizlik ve enflasyondan kredi hacmine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilirken, kredi hacmi ile cari açık arasında ise herhangi bir nedensellik ilişkisi olmadığı görülmüştür. Seriler arasındaki eşbütünleşme ilişkilerinin varlığı Engle-Granger (1987) ve Johansen (1988) yöntemleriyle araştırılmış ve seriler arasında eşbütünleşme ilişkisinin var olduğu görülmüştür. Seriler arasındaki uzun dönem analizleri DOLS yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve kredi hacmindeki %1'lik artışın; cari işlemler açığını %0.06 oranında, ekonomik büyümeyi %0.75 oranında, enflasyonu %0.32 oranında arttırdığı, işsizlik oranını ise %5.4 azalttığı bulunmuştur. Kısa dönem analizi de DOLS ile gerçekleştirilmiş ve bütün modellerinin hata düzeltme mekanizmalarının çalıştığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Domestic credit provided to households and firms by the banking sector has a very important position in the monetary transmission mechanism and it plays a vital role in the revival of domestic credit demand and investment financing. In this study, we analyzed the effects of domestic credit indicators on economic growth, inflation, current account deficit and unemployment by using quarterly data between 2000-2014. The stationarity of series were analyzed by using ADF test, PP test, and KPSS test, afterwards the series were found as I(1). The causality relationship between the series were analyzed by Granger test (1969) and only unidirectional causality relation was found from domestic credit to inflation, economic growth, and unemployment. But there was no causality between current account deficit and loans. The existence of co-integration relationship between series are researched by Engle-Granger (1987) and Johansen (1988) test. According to results, there is a cointegration between the series. Long-term analysis between the series were conducted by DOLS methods and we found that 1% increase in loan volume increases the current account deficit by 0.06%, economic growth by 0.75%, inflation by 0.32% and decreases unemployment rate by 5.4%. Short-term analysis was also conducted by DOLS methods and it is determined that error correction mechanisms of all models work