Asgari ücretin vergi dışı kalmasının makro ekonomik etkilerinin analizi: Ülkeler arası bir karşılaştırma
Analysis of the macroeconomic effects of non-taxing the minimum wage: An international comparison
  1. Tez No: 339283
  2. Yazar: ÖZAL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ALTUNTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Finance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin amacı, Türkiyede uzun süredir gündemde olan ve son dönemlerde sıklıkla tartışılan bir konu haline gelen asgari ücretin vergi dışı bırakılması meselesinin, ülke içerisindeki makro ekonomik dinamiklere etkisini ölçmektir. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması sonucunda oluşabilecek kamusal kayıpların neler olabileceği ve bu durumun sosyal tarafların vergi yüklerini ve dolayısıyla da hem bireysel hem de toplumsal açıdan ülke ekonomisini ne şekilde etkileyebileceğinin analizi tezin kapsamını oluşturmaktadır. Tez, temelde üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, asgari ücretin tanımlanması, kapsamının nasıl belirlendiği, tarihsel gelişim süreci ve istihdam, gelir dağılımı, yoksulluk, ekonomik büyüme vb. gibi makro ekonomik etkenler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde, vergi kavramı tanımlanarak, asgari ücretin vergilendirilmesinin ve vergi dışı bırakılmasının ekonomik, mali ve sosyal etkileri irdelenmiş ve bu etkilerin sosyal taraflar üzerinde yol açtığı değişimlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Türkiye?de ve dünyada asgari ücretin vergi yükü analiz edilmeye çalışılmış ve bu amaçla gerek OECD gerekse de Eurostat?ın verilerinden yararlanılarak Türkiye ve OECD üyesi birtakım yabancı ülkeler arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Bu karşılaştırmalı analiz içerisinde; Türkiye?deki asgari ücretli kesimlerin hem gelir vergisi yükü hem de sosyal güvenlik kesintileri oransal ifadelerle ele alınarak dünya genelindeki gelişmiş ülkelerin oranlarıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to measure the effects of non-taxing the minimum wage on the macroeconomic dynamics in the country which is on the agenda for a long time in Turkey and has frequently become a matter of debate recently. What would be the public losses that may arise due to the non-taxing of minimum wage and how this alteration would affect the tax burdens of social stakeholders and therefore the national economy in terms of both individually and socially constitute the scope of the thesis. The thesis basically comprises of three chapters. In the first chapter, minimum wage is defined and how its extent is identified, its historical development process and the effects of it on some macroeconomic variables such as employment, income distribution, poverty, economic growth and etc. are examined. In the second chapter, the concept of tax is defined; the fiscal and social effects of taxing and non-taxing of minimum wage and the changes of social stakeholders due to these effects are all addressed. In the third chapter, the tax burden of minimum wage in Turkey and in the world is analysed and for this purpose data is attained from the OECD and Eurostat and a comparative analysis is made among some OECD member-countries. With the comparative analysis both the income tax burden and social security withholdings are discussed in quantitative terms, namely proportionally and compared with developed country realisations all over the world.