Türkiye'de öğretmenlerin örgütlenme faaliyetleri ve fikir eylemleri(1960-1980)
Organization activities and actions of teachers in Turkey(1960-1980)
- Tez No: 339318
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEYDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Education and Training, Political Science, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Çalışmanın Temel çıkış noktası, Türk toplumunda başta eğitim alanında olmak üzere daha özgür,hakça ve iyi yaşam beklentilerinin arttığı ve bir toplumsal değişimin yaşandığı 1960-1980 yılları arasında kamu görevlisi olan öğretmenlerin üye oldukları öğretmen örgütleri ile sürdürdükleri hak arama mücadelesinde savundukları ideolojik fikirler ve eylemler sonucunda içine düştükleri kutuplaşmalardır. Çalışmada 1960-1980 yılları arasında öğretmenlerin örgütlenme faaliyetleri içinde öğretmenlerin gerçekleştirdikleri fikir eylemlerinin Türk kamuoyunda ne şekilde algılandığı,farklı ideolojik görüş ve fikirlere sahip öğretmen örgütlenmelerinin birbiriyle olan ilişkileri ve ideolojik çatışmaları ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The Starting point of the study includes polarizations which the teachers that were the public officals fell into as result of ideological ideas and actions they defended with their teacher organızatıons between the years 1960-1980 when there were increasing expectations for more free,fair and better life and a social change. In this study,It is explanied the thoughts they advocated and thought avtions compherended by Turkısh public opinion,the relationship between teachers establishment which had different ideologies and ideas, ideological conflicts