Günümüz mûsikîşinas din adamları
Contemporary musician clergy
- Tez No: 339326
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDOĞAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Tarih, Music, Art History, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Zamanımızda bilim adamları tarafından yapılan tasnife göre dinî mûsikî cami mûsikîsi ve tekke mûsikîsi olarak incelenmektedir. Biz de bu iki başlık altında incelenen dinî mûsikîmize ait formları kısaca tarif edip, bu formları besteleyen din adamı sanatçıların hayatlarını ve bestelerini bilim dünyasına ve kamuoyunun hizmetine sunmak amacıyla bu çalışmayı yaptık. Bahsedilen mûsikî eserlerini icra eden ve besteleyen sanatçıların din adamı olması hasebiyle yapılan bu sanatın İslam Dini açısından bir yasaklılığı olup olmadığına dair İslam Tarihi'nden örnekler verdik. İlahi, mevlit, mersiye, naat ve diğer dini mûsikî formlarını icra eden, besteleyen, güfteleyen sanatçılarla yaptığımız röportajları ayrıntılı olarak kayıt altına alıp çalışmaya dâhil ettik. Bu çalışma ile dinî musikî formlarından beste yapmak isteyenlere ve bu alanda temayüz etmiş sanatçılarla ilgili çalışma yapma düşüncesinde olanlara kılavuzluk etmesini amaçladığımızdan örnek bestelerin notalarını çalışmanın sonuna ilave ettik. Özellikle de röportajlarda sanatçılara, mezkûr dinî mûsiki formlarının kurallarına göre nasıl okunacağının sorusunu sorarak okuyuşlarda otantik yapının korunması noktasında hassasiyet gösterdik.
Özet (Çeviri)
According to the distinction made by the scientists in the religious music of the tekke mosque music. We also examined under these two titles, and describe in brief the religious learn forms this forms the soundtrack to science and religion scientist artists lives and compositions of the public have made this work in order to deliver the service. The soundtrack music is mentioned in the works of artists who exercised and have made this art Islamic religious cleric in terms of a ban because of whether I've given examples from the history of İslam. İlahi, mevlit, mersiye, naat and other forms of religious music that makes the writer, composing, performing artists we've recorded interviews in detail and work involved. For those who want to make this work with religious music forms, composing and working in this area, that shall we aim to guide you through those artists make their thinking to the end of the study notes I've added sample. In particular, according to the rules of the religious music artists in interviews, these aforementioned forms asking the question of how to preserve the authentic structure of religious music is saying we've made a point.