Arazi değerlendirmesi ve arazi kullanım planlaması amacıyla yeni bir paket proğram geliştirilmesi
- Tez No: 33933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
32 ÖZET Bu çalışmada arazi değerlendirme çalışmalarında bilgisayardan yararlanma olanakları araştırılmış, mevcut çalışmalar incelenmiş ve paket program yazılmıştır. Sayısal arazi değerlendirme çalışmalarında hesaplamaların fazlalığı zaman almakta ve hataların artmasına neden olmaktadır. Gelişen bilgisayar teknolojisi her alanda olduğu gibi günümüzde modelleme ve similasyon çalışmalarıyla tarımsal araştırma ve geliştirme çalışmalarında etkin olarak kullanılmaktadır. Belirli metod ve özel çalışmaların bilgisayarla takibi için bilgisayar donanımı yanında amaca hizmet eden yazılımın olması gerekmektedir. Bundan hareketle Şenol Arazi Derecelendirme Yönteminin İşlem adımlarına uygun olarak bu paket yazılmıştır. Paket programın IBM uyumlu kişisel bilgisayarda kullanıcıyla etkileşimli ve kullanıcının deneyimli olmadığı varsayılaraktan yazılmış olması yaygın kullanımı artıracaktır. Bu pakette başka bir çalışmada belirlenen Arazi Kullanım Türleri, Haritalama Birimlerinin (HB), Arazi Karakteristikleri (AK) kodları, AKT'lerin toprak isteklerine ve buna bağlı olarak AK'nin farklı düzeyleri için Oransal Beklenilen Ürün (OBÜ) değerleri, AKT'lerin Karlılık Endeksleri (KE) ve ekolojik uyum faktörleri girdi verileri olarak kullanılmıştır. Pakette bu girdi verileri kullanılarak her bir haritalama biriminin AKT'lerin uygunluğunu yansıtan Fiziksel Haritalama Birimi Endeksleri (FHBE), Potansiyel kullanım grupları ve Oransal Haritalama Birimi Endeksi (OHBE) ile Tarımsal Kullanıma Uygunluk Sınıfları (TKUS) otomatik olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY This study includes a research on possibility of using computers for evaluating land, an analysis on the present studies and a developing packet program. In the quantitative land evaluation studies more time is necessary for the calculations. However, during these calculations many errors may happen. Today's, developed computer technology, is used effectively in studies of agricultural research and developing as it is used in each field for modeling and simulation. To use computer technology in a certain method and in a special study, it is necessary a software together with hardware, which helps aim. Hence, this packet program is written to procedure steps of ŞENOL's Land Evaluation Method. While the packet was being written, it was assumed that users were inexperienced. Furthermore, because it is to be user interactive the use of the model became easier. The input data that were used in a previously study, such as Determination of Land Utilization Types (LUTs), determination of Land Mapping Units (LMU) and their Land Characteristics (CR) from the Soil Map and Soil Survey Report, determination of Land Requirements and Productivity Rating Indices of LUTs, determination of Profitability Indices (PI) and Ecological Compatibility Indices (EC I) of LUTs are also used as input data in this packet. In the packet, Land Rating (LR) of each LMU for each LUTs, Land Indices (LI) of each LMU for each LUT, preparation of land use plans for each LMU, determination of land suitability classes of LMUs for agricultural use are determined automatically by using input data.