Orta anadolu ve gap bölgelerinde yetiştirilen değişik arpa ve buğday genotiplerinin çinko ile beslenme statüsünün belirlenmesi
- Tez No: 33934
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma Orta Anadolu ve GAP bölgelerinde bitkisel verimi ciddi boyutlarda sınırlayan mineral beslenme problemlerinden Zn noksanlığı statüsünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Orta Anadolu ve GAP bölgelerinin değişik kısımlarında araştırma Enstitülerince kurulan tarla denemelerinden yaklaşık olarak 1120 yaprak, 560 dane örneği ile 226 adet toprak örneği alınmış ve analiz edilmiştir. Her iki bölge topraklarının çok düşük konsantrasyonlarda DTPA'da ekstrakte edilebilir (bitkiye yarayışlı) Zn içerdiği bulunmuştur. Ancak sadece Orta Anadolu Bölgesinde Zn noksanlığı s impt omları gözlenmiştir. Bunun Orta Anadolu bölgesinin (yaklaşık 320 mm/yıl) GAP bölgesinden (yaklaşık 480 mm/yıl) daha düşük yağış almasıyla ilişkili olabileceği düşünülmüştür. DTPA'da ekstrakte edilebilir Zn konsantrasyonlarının düşük olmasının aksine diğer mikroelementlerin konsantrasyonları yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak özellikle Orta Anadolu'da cidi bir Zn noksanlığı problemi mevcuttur ve burada Zn noksanlığına dayanıklı genotiplerin seleksiyon ve ıslah çalışmalarının yapılması gereği ortaya çıkmaktadır. Bu konuda yapılacak çalışmaların Zn'ca zengin tahılların yetiştirilmesi ve buna bağlı olarak da insan sağlığı ve ekonomik açıdan yarar getireceği açıktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the status of Zn nutritional problem with a serios limiting effect on crop production About 1120 leaf and 560 grain samples and 226 soil samples have been collected from field experiments that was carried out by research Institutes in the different sites of Contral Anatolia and GAP regions. It was found that soils in both regions contain similarly very low concentrations of DTPA extractable (plant available) Zn. However Zn deficiency symptoms were obsorved only in the Contral Anotolia. It was thought that this may be related to much lower rainfall in the Contral Anatolia (approx. 320 mm/year) than in the GAP region (approx. 480 mm/year). In contrast to the concentrations of DTPA extractable Zn, concentrations of other micronutrients are enough for optimum crop production. In conclusion, especially in the Contral Anatolia Zn deficiency problem exists and it is needed the studies of selection and breeding genotypes for high resistance to Zn deficiency. Evidently, this studies will lead to grow cereals with high Zn efficiency and thus it will be very useful for human health and more economical than Zn fertilization.