Seyyid Süleyman el-Hüseynî'nin Kenzü'l-Havâs kitabındaki dua ve büyü motifleri
The Prayer and Magic Examples in Seyyid Süleyman el-Hüseynî's work, Kenzü'l-Havâs
- Tez No: 339340
- Danışmanlar: PROF. DR. NASUH GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Eski dönem insanının dua ihtiyacının gerekliliği onları yüce bir varlığa yönelmeye sevketmiş, olaylar karşısındaki çaresizliği ise dua ile birlikte ilahi güçleri yönlendirmeyi veya zorlamayı amaçlayan büyüyü kullanmalarına yol açmıştır. Bazen dua ile büyünün arasındaki sınırların kaybolarak birbirlerine karıştıkları görülmektedir. Günümüzde halen politeist inanç kalıntıları olan gezegen tanrılarına tazim, tütsü yakma, harfler ve sayıların gizeminden faydalanma, cin ve tanrıları yardım için yönlendirme veya yardıma zorlama gibi antik dönem inançlarının yer aldığı, duanın ve büyünün içiçe olduğu ve insanların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak hazırlanmş havâs veya gizli ilimler adı altında yazılan ve genellikle dua kitapları olarak görülen kitaplar dikkatleri çekmektedir. Bu problem eski dönem putperest kalıntıların serpiştirildiği içinde büyüsel örneklerin bulunduğu havâs kitaplarının incelenmesini gerekli kılmıştır. Bunun için de araştırmamızda insanların yaygın olarak başvurduğu havâs kitaplarından olan Seyyid Süleyman el-Hüseynînin Kenzül-Havâs ve Keyfiyet-i Celb ve Teshir kitabı ele alınmış, dua ve büyüsel unsurların birbirinden ayrılmasına çalışılmıştır. Kitapta bulunan büyüsel örnekler ve normal dua örnekleri Kuranda, hadislerde geçen dualar, Peygamberlerin duaları, din büyüklerinin yaptığı dualardan seçilen örneklerle karşılaştırılmış ve dualar arasına yerleştirilmiş anlamı bilinmeyen bazı kelime ve de cümleler, cin isimleri, politeist ve Yahudi tanrı isimleri tespit edilerek tahlil edilmiştir. Büyüsel örnekleri oluşturmada kullanılan büyüsel araçlar, malzemeler ve büyüsel unsurlar da örneklerin incelenebilmesi için ele alınan konular arasında yer almıştır. Sonuçta insanları antik dönem göksel inançların içine çekerek ilahi güçlerden yardım dilemeye zorladığı anlaşılan bu tür kitapların analizlerinin gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ancient people's need to prayer led them to tend to an almighty entity and their desperation in the face of incidents caused them to use the magic which aims to conduct or enforce the divine powers with the prayer. Sometimes the borders between the prayer and the magic tends to be lost and mixed to each other. The books in which the prayer and the magic are intertwined to each other and considered as prayer books are remarkable in the present day. These books are intended to resolve the needs of people and contains beliefs from ancient times like exaltation to planet gods, incense, using the secrets of letters and numbers, conducting or enforcing the demons and the gods for help. All of these practices rendered the need to examine the paganic elements which are splattered all over these magical prayer books. Thus, Kenzül-Havâs ve Keyfiyet-i Celb ve Teshir which is written by Seyyid Süleyman el-Hüseynî and have a great deal of fame among the occultist societies will be examined to have the magical and religious elements separated from each other. Magical examples and normal prayer examples in this book are compared with the prayers mentioned in the Qur'an and the Prophets Sunnah and the religious leaders prayers. The unknown words or sentences, demon names, polytheistic and Jewish god names in these prayers are located and analyzed. Magical tools, materials and elements which are being used to constitute these magical samples are also included in this work. In conclusion, the necessity of analyzing this kind of books which lead people to ancient heavenly beliefs and enforce them to request help from the divine powers has appeared.