Evliliğin sürdürülmesinde duygusal ve dini motivasyonlar üzerine bir araştırma: Düzce örneği
The research about emotional and religional motivations to maintain of the marriage: Example of Düzce
- Tez No: 339339
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı eşler arası duygusal bağ ile evlilik olgusu arasındaki ilişkiyi, kişiler üzerindeki sosyal baskıyı, sosyal öğrenmeleri, din algıları, cinsel yaşamı, çocukların varlığını, evlilikte yaşanan sorunları geniş bir çerçevede ele alarak evlilik doyumu bağlamında açıklanmaktadır. Araştırmanın örneklemi Düzcede yaşayan evli bireylerden 35 evli kadın ve 35 erkektir. Bu çalışmamda niteliksel araştırma yöntemi ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, mutluluk düzeylerini ve evlilikte yaşadıkları problemleri yansıtan bir ön form kullanılmıştır. Araştırma sonunda beklentimize uygun olarak evlilik doyumu ve duygusallık arasında anlamlı ilişkiler bulunurken, sosyal ve dini motivasyonlar, cinsel yaşam ve çocuklar ile evlilik doyumu arasında ancak eşler arasında duygusallık varsa olumlu yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is,by handling the subject in a broad perspective,to explain the relations between marrige phenomenon and the emotional bond between the couples,social pressure over the people,social learnings,religious,perceptions,sex life,the existence of children,and hte problems experienced during marrige with in context of marriage satifaction. The samples of this survey are 35 married Women and 35 married men living in Düzce. İn this study qualitative research method and depth interview are used.İn addition a pre form reflecting participants,socio demegraphic characterictics ,happiness level and problems faced during marrige is used. At the end of the survey, as its suitable to our expectation,sensible,correlations between marrige satisfaction and emotionality are found and its found that if there is an emotional bond between the couples ,there are pasative correlations between social and religious motivations,sex life,children and marrige satisfaction.