Türkiye'de sportif havacılıkta programlarla modelleme yapılması
Modelling of sportive aviation with programming in Turkey
- Tez No: 339344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOKGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sivil Havacılık, Geography, Civil Aviation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye'de sportif havacılıkta (planör, yamaç paraşütü, yelken kanat, model uçak), kullanılan hava araçlarının motorsuz olması nedeniyle, bu uçuşların verimli şekilde gerçekleşebilmesi, potansiyel termik alanlarının tespiti ve bu termiklerin ömrünün ve gücünün tahmin edilebilmesi ile mümkündür. Bu sayede pilotlar için termik ağ haritası sağlanabilir. Termik yapıların çalışılması, aynı zamanda, hem atmosferik sınır tabakanın daha iyi anlaşılması hem de kümülüs bulutlarının oluşumunda oynadıkları rol bakımından önem taşımaktadır. Planör uçuşlarına yönelik olarak yapılan termik konveksiyon çalışmaları ve potansiyel termik alanlarının saptanması için geliştirilen yöntem ve modeller ile ilgili çalışmalar son 20 yılda, havacılığın da giderek önem kazanmasıyla artış göstermiştir. Sadece termal aktivite ile ilgili bilgiler değil, diğer meteorolojik bilgiler de aslında iyi bir uçuş için gereklidir. Bu nedenle dünya üzerinde çeşitli yöntemlerle meteorolojik veriler elde edilmekte ve aeronotik meteorolojinin kullanımına sunulmaktadır. Çalışma da, sportif havacılığın en önemli havacılık dalı olan
Özet (Çeviri)
In Turkey, in sportive aviation with (glider, hang glider, paraglider, aeromodelling) due to non-motor, identification potential areas of thermal and their power and lifes are effective for their efficient flights. So a thermal network map can be provided for pilots. Study of thermal structure is also important for better understanding of atmospheric boundary layer and formation of cumulus clouds. Studies on the developed methods and models for detection thermal convection and potential areas of thermal have increased in twenty years with gradually increasing importance of aviation. Not only thermal activity, but also other meteorological knowledges these models are necessary for flights. Therefore meteorological datas in global scale are obtained by various methods and made available for aeronatical meteorology. This master thesis covers some general informations about Gliding which is the most important branch of sportive avition, varietes of glider flights. Detailed information on thermals which is essential factor for glider flights and meteorological parameters that affect on thermals, sportive aviation modellings and observational programs are used all over the world and for some application in Turkey.