Hamdi Ragıp Atademir'de felsefe, mantık ve bilim
Hamdi Ragip Atademir's philosophy, logic and science
  1. Tez No: 339345
  2. Yazar: MEHMET FATİH DOĞRUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YAKIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Türk-İslam Felsefesi geleneğinin Cumhuriyet Dönemi, incelemelerin genelinde, nadiren ele alınmıştır. Bu sebeple bu dönem düşünür ve anlayışları, literatürel manada, pek inceleme konusu olmamıştır. Hamdi Ragıp Atademir de Cumhuriyet Dönemi akademisyenlerinden olup, felsefe ile ilgili özel uğraşlar ve epistemoloji konusunda önemli tespit ve çalışmalarda bulunmuştur. Bu sebeple Hamdi Ragıp Atademirin ortaya koyduğu, felsefe, mantık ve bilim ile ilgili görüşler, Cumhuriyet tarihimizin felsefe sahası içerisinde, anlamlı bir tahlil ve çözümleme çalışmasıdır. Kısaca Hamdi Ragıp Atademirde Felsefe, Mantık ve Bilim olarak isimlendirilen bu tez içerisinden, hem Türk Modernleşmesinin tefekkür boyutuna hem de felsefi açıdan Cumhuriyetin gelişim boyutuna ışık tutmuş olmaktayız. Gelenek ile yenileşme arasındaki kavram ise böylece daha tutarlı ve mantık ilmi açısından daha anlaşılır hale gelecektir. Bu çalışma ile Hamdi Ragıp Atademir öncesi ve kendi dönemi içerisindeki kırılma noktaları esas referans noktasıdır. Bu tez, Cumhuriyet Dönemi felsefe anlayışının köklerini, Hamdi Ragıp Atademir ekseninde incelerken diğer yandan Batı Felsefesi ve Doğu Felsefesi arasındaki etkileşimi de incelediği düşünür açısından vurgulama amacı taşımaktadır. Bu tez, genel hatları ile beraber Cumhuriyet Döneminin oluşum ve gelişim aşamasında Hamdi Ragıp Atademirin düşüncelerini, söylemlerini açıklama noktasında oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The Republican period of Turkish-Islam philosophy has been rarely studied until now. That is why, philophers and understandings of this period are not subjected to many studies. Hamdi Ragıp Atademir, which is an academician of the Republican period, has made important works concerning epistemology and philosophy. Atademirs logic, science and philosophy poses a meaningful analysis and resolution of Republican philosophy. Shortly named as Hamdi Ragıp Atademirs Logic, Science and Philosophy, this thesis aims to enlighten the intellectual dimensions of Turkish modernization as well as the development of Republic in terms of philosophy. The relation between tradition and modernization will also be more rational by doing this. Breaking points between pre-Atademir and after-Atademir period will be the main reference points of the thesis. While this thesis analyzes the roots of Republican period's philosophical understanding by focusing on Hamdi Ragıp Atademir, on the other hand it seeks to analyze the relationship with Western and Eastern philosophies in terms of Atademir's views. This thesis broadly aims to explain Hamdi Ragıp Atademir's views and discourses in relation to the birth and development of Republican period.