Kibyra yeraltı oda mezarları: Mimari ve tipoloji
The underground burial chambers of cibyra: architecture and typology
  1. Tez No: 339343
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE HÜRMÜZLÜ KORTHOLT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kibyra Yeraltı Oda Mezarları: Mimari Ve Tipoloji başlığı altında kaleme alınan bu tezin içeriği, 2008 ve 2010 yıllarında Kibyra Kent Nekropolislerinde gerçekleştirilmiş kurtarma kazılarıyla gün yüzüne çıkarılan toplam dokuz adet oygu oda mezardan oluşmaktadır. Bilimsel yayını henüz yapılmamış olan söz konusu oda mezarlar, kaçak kazılar sonucunda talan edildikleri için orijinal kontekstlerini büyük oranda yitirmişlerdir. Ancak; tüm olumsuzluklara rağmen, gerek mimarileriyle gerekse elde edilen buluntularıyla, Kibyra Kenti ölü gömme gelenekleri konusunda dolayısıyla kentin sosyo-ekonomik yapısı ve inanç sistemiyle ilgili değerli bilgiler sunmuşlardır. Çalışmanın ağırlıklı olarak ele aldığı konu mezarların mimari özellikleri ve buna bağlı olarak oluşturulan tipolojik ve kronolojik değerlendirmelerdir. Yapılan değerlendirmelerde öncelikli olarak oda mezarlara ait köken ve gelişim konusu ele alınmış ardından Anadolu ve yakın coğrafyalarda bulunan farklı dönmelere ait benzer oda mezar örneklerine değinilmiştir. Mezarlarda karşılaşılan buluntulardan hareketle gerekli kronolojik bilgilere işaret edilirken söz konusu materyaller stilistik anlamda değerlendirmelere alınmamıştır. Buna paralel olarak çalışma daha çok bir oda mezar tipolojisi ve kendi içerisinde bir kronolojik çalışma niteliğini taşımaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada Kibyra oda mezarlarının sahip olduğu genel özellikler ve bunların tasniflenmesi konusu üzerinde fazlaca durularak kent nekropolislerinin ölü gömme gelenekleri konusunda daha iyi anlaşılabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The content of this thesis that wrote under name of The Underground Burial Chambers of Cibyra: Architecture And Tipology?? brougth about of totally nine pieces burial chamber which had been sheded lihgt on by recovering excavations in Necropolis of Ancient City Cibyra in 2006 and 2010 years. The underground tombs whose scientific publiations was not made yet had deceived their orijin because of that had been plundered by illegal excavations. Eventhoug all negatives, mentioning the chamber thombs by whose provenance and architectures had offered valuable informations about burial traditions and soscial-economic case and belief system of the city. Topic of the working contains mostly of architecture properties and typologic -kronologic evaluations of chamber tombs. İn evaluations firstly, was examined the origin and evolotion topic of chamber tombs and than the similar chamber tombs examples built in different period in Anatolia and close geography. It was dealed the necessery cronological information had been obtained from chamber tombs but, mentioning materials was not included to stilistic evaluations. Correspondingly the working mostly is typology of the chamber tombs and a cronological working in itself. So in this working paid attention to general properties of chamber tombs in Cibyra and had been attached importance of their sorting.