Late self-discovery and altruism in Jane Austens Emma and Ahmet Mithat Efendis Dürdâne Hanım
Jane Austenin Emma, Ahmet Mithat efendinin Dürdâne hanım adlı romanlarında kendini geç tanıma ve özgecilik teması
  1. Tez No: 339346
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜRE MEMMEDOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı Jane Austenın Emma ve Ahmet Mithat Efendinin Dürdâne Hanım adlı romanlarındaki kendini geç tanıma ve özgecilik temalarının karşılaştırmalı edebiyat parametreleriyle faydalanarak incelemektir. Karşılaştırmalı edebiyatın günümüzdeki önemine dayanarak bu inceleme, faydalı bir araştırma olacaktır. İncelediğimiz iki romanın farklı kültürlere ait ayrı iki yazarlara ait olmasına karşın her iki romanda farklılıktan çok benzerliklerin olması dikkat çekicidir. Çalışma özellikle 19. yüzyıldaki İngiltere ve Türkiyenin sosyal yapısı başta olmak üzere aile ve arkadaşlık ilişkilerinin de kişinin kendini tanımasındaki etkisini gözler önüne sermektedir. Bu açılardan ele aldığımız inceleme kendini geç tanıma ve özgecilik arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmamızı sağlamıştır. Ayrıca bu tez on dokuzuncu yüzyıl İngiliz ve Türk romanlarının karşılaştırmalı edebiyattan faydalanarak kıyasladığı ve karşılaştırdığı için yenilikçi bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the late self-discovery of Emma Woodhouse in Jane Austens Emma and Ulviye in Ahmet Mithat Efendi?s Dürdâne Hanım. The theme of late self-discovery and altruism are compared in the two novels. As comparative literature has been gaining more recognition in literature studies lately, this present thesis might be of some interest to researchers in comparative literature. Despite the different writers belonging to different cultures, the novels show more similarity than difference. This can be explained by the fact that both writers handle the same themes. This study demonstrates a paramount concern for the effect and influence of family relations and friendships, and especially for social environment regarding both Turkey and England in the nineteenth century. Those aspects are analyzed in detail and findings lead us to explore the connection between the altruism and the process of achieving understanding of ourselves. This present study is innovative regarding the comparative literature as there are not many theses comparing and contrasting Turkish and English novels written in the nineteenth century.