Modern Cezayir edebiyatı ve Et-Tâhir Vattâr'ın romanlarında toplumcu gerçekçilik
Modern algerian literature and social realism in Al-Taher Wattar's novels
- Tez No: 339361
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 449
Özet
Modern dönem Cezayir edebiyatının başlangıcı, Fransız sömürgeciliğine yönelik ilk başkaldırıların ortaya çıktığı döneme denk gelir. Cezayir aydını, bağımsızlık mücadelesini eserleri aracılığıyla vermeyi tercih etmiş ve bu durum edebiyatın ana türlerinde temel konular olarak kendini göstermiştir. Tiyatro, öykü ve roman türlerinde eserler kaleme alan et-Tâhir Vattâr, modern Cezayirde sanatsal olgunluğa sahip ilk roman örneklerini veren kişiler arasında yer alır. İki dilli bir kültüre sahip olan Cezayirde eserlerini hep Arapça olarak kaleme alan et-Tâhir Vattâr, sosyalist kimliğiyle tanınmış bir yazardır. Ezilmiş halkların sosyalizmle kurtulacağını savunan yazar, bu ideolojisini eserlerine partizanca yansıtmış olması nedeniyle toplumcu gerçekçi olarak addedilir. Vattâr her ne kadar şekilden çok içeriğe önem vermiş olsa da eserleri sanatsallıktan geri kalmamıştır.
Özet (Çeviri)
The beginning of modern Algerian literature dates back to the occurrence of the earliest rebellions against French imperialism. The Algerian intellectuals preferred to fight for independence through their works and this was reflected upon the main literary genres as well as basic subject matters. A writer of plays, short stories and novels, al-Taher Wattar is one of the novelists who wrote earliest novels having an artistic maturity in modern Algeria. Writing his works always in Arabic in Algeria, a country with a bilingual culture, al-Taher Wattar is a writer known for his socialist identity. The author, holding that the battered people will be saved with socialism, is considered a social realist since he reflects his ideology on his works like a partisan. Although he has regarded content more significant than form, his works have never been deprived of artistic values.