Edirneli Câhidî Ahmed Efendi; Hayatı, sanatı ve dîvânı (İnceleme - metin)
Câhidî ahmed efendi from Edirne; His life, art and dîvân (Analyze - critical text)
- Tez No: 339360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN CANIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Yapılan çalışmanın amacı 17. yüzyıl şairlerinden ve Halvetî şeyhlerinden Edirneli Câhidî Ahmed Efendinin dini çevrelerce bilinen değerini edebiyat camiasına da taşımak, hayatı ve eserleri hakkında detaylı bilgi vererek Divanını şekil, dil ve muhteva özellikleri bakımından incelemek ve farklı nüshalar içindeki şiirlerini transkripsiyonlu şekilde Latin harflerine aktarmaktır. Çalışma, üç ana kısımdan oluşmaktadır: Birinci bölümde 17. yüzyılda Osmanlı Devletinin siyasi, tarihi, sosyal durumu ve bu dönemdeki dini, ilmi ve edebi gelişmeler kısaca değerlendirilmiş, Halvetîlik tarikatı ve usulleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde Câhidî Ahmed Efendinin hayatı ve eserleri ile ilgili detaylı bilgi verilmiş, özellikle Dîvânının şekil, dil ve muhteva unsurları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Dîvânının tenkitli metni sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to introduce Câhidî Ahmed Efendi from Edirne, one of the 17th century poets and Halvetî sheikhs who is well known by communities of religion; to give information about his life and works in details; analyze his Dîvân with its structural, linguistic and content features; and, to collect his poems and different manuscripts and translate them into Latin alphabet with their transcriptions. This study consists of three main parts: in the 1st part, political history and social conditions, religious, intellectual and literary developments of the Ottoman Empire were briefly evaluated and information about Halvetî sect and its principles was given. In the 2nd part, life story of Câhidî Ahmed Efendi and his works were explained in details and in particular, the features of his Dîvân?s structure, language and content were analyzed. In the 3rd part, the critical text of his Dîvân was introduced.