Görsel illüzyon uygulamasının ağrı şiddeti, niteliği ve fonksiyonel kapasite üzerine etkileri
Effects of visual illusion application on pain intesity, pain quality and functional capacity
- Tez No: 339386
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, spinal kord yaralanması sonrası nöropatik ağrısı olan hastalarda, görsel illüzyon ve TENS uygulamalarının ağrı şiddeti, ağrı niteliği ve fonksiyonel kapasite üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 24 hasta dahil edilerek 2 gruba ayrıldı. 1.gruba ilk 2 hafta görsel illüzyon uygulandı ve 1 haftalık arınma döneminden sonra 2 hafta TENS uygulandı. 2.gruba ise ilk 2 hafta TENS ve 1 haftalık arınma döneminden sonra 2 hafta görsel illüzyon uygulandı. DN4 anketiyle nöropatik ağrıya ait işaret ve semptomlar, Görsel Analog Skalası (GAS) ile şimdiki, en şiddetli, en az ve ortalama ağrı şiddetleri, Nöropatik Ağrı Ölçeği (NAÖ) ile ağrılarının niteliği, Kısa Ağrı Envanteri ile (KAE) ağrının fonksiyonel kapasiteye etkileri değerlendirildi. Değerlendirmeler, her iki uygulama öncesinde ve sonrasında olmak üzere 4 kez yapıldı. Her iki uygulamadan hemen sonra ağrı şiddetinde anlamlı azalma görüldü (p0,05). NAÖ sonuçları incelendiğinde, görsel illüzyon sonrasında ağrının şiddeti, keskinliği, yanıcılığı, sevimsizliği ve derinliğinde anlamlı derecede azalma olurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the effect of visual illusion and TENS on pain intensity, pain quality and functional capacity in spinal cord injury patients with neuropathic pain. In the study, twenty four patients were included and randomly categorized into two groups. In the first group, visual illusion was applied for first two weeks and 1 week wash out period and then TENS was applied for 2 weeks. In second group, TENS was applied for first 2 weeks and 1 week wash out period and then visual illusion were applied for last 2 weeks. The signs and symptoms of the neuropathic pain was assessed with DN4 scale; present, mean, the most and less pain was evaluated with visual analog scale (VAS), quality of the pain was evaluated with the neuropathic pain scale (NPS), the effect of pain on functional capacity was assessed with Brief Pain Inventory (BPI). All assessments were performed four times before and after both treatments. It was observed that pain intensity decrease immediately after both applications (p0,05). When findings of NPS were analyzed, pain intensity, heat, sharpness, unpleasant, deepness decreased after visual illusion application (p0,05).