Şizofreni hastalarına bakım verenlerin aktivite, aktivite performansı ve sağlıkla ilgili yaşam kalitelerinin incelenmesi
Caregivers of patients with schizophrenia analysis of activity, activity performance and health-related quality of life
  1. Tez No: 339395
  2. Yazar: SEDEF KARAYAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ülkemizdeki şizofreni hastalarına bakım verenlerle ilgili veri toplamak, onların aktivite, aktivite performansı ve sağlıkla ilgili yaşam kalitelerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya şizofreni hastasına bakım veren (çalışma grubu) 66 kişi ve şizofreni hastasına ya da herhangi bir kronik hastaya bakım vermeyen 66 kişi (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Bakım verenlerle ilgili kişisel faktörler, Sosyodemografik Özellikleri Bilgi Toplama Formu ile değerlendirilmiştir. Aktivite performansı ve tatmini değerlendirmesi Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) ile, sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi Kısa Form Yaşam Kalitesi Ölçeği (Short form SF-36) ile, depresyon durumu değerlendirmesi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, anksiyete durumu değerlendirmesi Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda KAPÖ sonuçlarına göre aktivite performansında çalışma grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamış (p>0,05), aktivite tatmininde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to collect data on caregivers of patients with schizophrenia in our country and analysis of their activity, activity performance and health-related quality of life. 66 patients with schizophrenia caregivers (study group) and 66 patients with schizophrenia who do not, or any chronic patient care (control group) were included in the study. Personal factors about caregiving were evaluated with Sociodemographic Characteristics Information Form. Assessment of activity performance and satisfaction with Canadian Occupational Performance Measure, assessment of health-related quality of life with Quality of Life Scale-Short Form (Short Form SF-36), assessment of depression with the Beck Depression Inventory (BDI), assessment of anxiety states Beck Anxiety Inventory (BAI) were used. According to our studies results, the performance of activities of the working group and the control group was not statistically significant difference (p> 0.05), activity satisfaction between the two groups was statistically significant difference (p 0,05).