Adölesan Idiopatik Skolyoz'lu çocuklarda omurga eğriliklerinin frontal düzlemde değerlendirilmesinde 'Spinal Mouse' un geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi
To invastigate validity and reliability of 'Spinal Mouse' assessment of spinal curvatures on the frontal plane of children with Adolescent Idiopathic Scoliosis
- Tez No: 339396
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma adölesan idiopatik skolyozlu (AİS) hastaların omurga eğriliklerini frontal düzlemde ?Spinal Mouse? (SM) ile değerlendirmek, sonuçlarını radyografi sonuçları ile karşılaştırılmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 9-20 (ort.=14,4) yıl arasında olan cerrahi geçirmemiş 51 AİS?li hasta alınmıştır. Hastaların omurgası SM ile frontal düzlemde 2 uygulayıcı tarafından 2 kez değerlendirilmiş, sonuçları radyografi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda SM'nin gözlemciler arası (ICC=0,91) ve gözlemci içi (ICC= 0,87-0,91) uyumu çok kuvvetli bulunmuştur. SM'nin röntgen ile arasında kuvvetli ve çok kuvvetli ilişki (r=0,771-0,88) saptanmıştır. Her iki uygulayıcının yaptığı ölçümlerde de 40°?nin üstündeki eğriliklerde SM'nin röntgen ile olan uyumu daha yüksek bulunmuş, açıklığı sola bakan eğriliklerde SM ve röntgen arasındaki uyum (ICC=0,79-0,88) açıklığı sağa bakan eğrililerdekine (ICC=0,69- 0,87) göre daha yüksek çıkmıştır. Sonuç olarak herhangi bir yan etkisi olmayan SM, hızlı, kolay uygulanabilen non-invaziv bir yöntem olduğu için klinikte kullanılabilecek alternatif bir cihazdır. Röntgenin yerini almasa da, çekilen radyografi sayısını azaltarak hastaların radyasyon maruziyetini azaltacaktır. Ayrıca fizyoterapistlerin, tüm egzersizlerin takibini yapmalarında ve sonuçlarının sık aralıklarla değerlendirilmesinde yol gösterici bir ölçüm yöntemi olarak kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
This study have been made in order to evaulate adolescent idiopathic scoliosis (AİS) patients? spinal curves on frontal plane with ?Spinal Mouse? (SM) and to compare its results with the radiography. To this study 51 AİS patients with no operation and between the age of 9 - 20 (mean = 14,4) years are included. The patients? vertebrae are evaluated with SM on frontal plane with 2 appliers twice and its results are compared to the the results of radiography. At the end of study, inter-reater (ICC = 0.91) and intra-reater (ICC = 0.87-0.91) agreement was very high. The high relation (ICC= 0,75-0,88) between SM and radiography are found out. On the measurements made by both of the appliers such results are found on curves above 40° the corelation with SM and radiography, on curves with openings bending to the left the corelation between SM and radiography (r= 0,79-0,88) are much higher than the curves with openings bending to right (ICC = 0,69- 0,87). As a result, SM with no side effects, is a rapid, easy applicable, non-invasive method and it is an alternative device that can be used in the clinic. Although it can not replace radyography, it decreases the number of radyography taken, thus, will decrease the radiation exposure of the patients. As a results, this method can be used by physiotherapists to assesment of patients and to analyse the effectiveness of exercises regularly in clinical situation.