Ankara bölgesinde Batı Nil virusu ve Toskana virus vektörlerinin araştırılması
Investigation of West Nile virus and Toscana virus Vectors in Ankara Region
- Tez No: 339397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ERGÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Batı Nil virusu (BNV) ve Toskana virus (TOSV), duyarlı kişilerde ateşli hastalık ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonu etkeni olabilen viruslardır. Bu virusların insana bulaşması, vektör rolü oynayan sivirisinek ve kum sineklerinin kan emmesi yoluyla gerçekleşir. Ülkemiz, her iki virus için de endemik bölgede yer almaktadır ve vektör rolü oynayabilecek türlerin varlığı ortaya konulmuştur. Yapılan çalışmalar BNV ve TOSV'un Ankara ilinde aktivitesini göstermiştir. Bu çalışmada Ankara bölgesinde BNV ve TOSV için vektör özelliğine sahip sivrisinek ve kum sineklerinin araştırılması ve vektörlerde BNV ve TOSV saptanması amaçlanmıştır. Çalışma 2012 yılı Temmuz-Eylül aylarında yapılmış; 6 bölgede belirlenen 19 lokalitede standart örnekleme gerçekleştirilmiştir. Örneklerin işlenmesi standart yöntemlerle yapılmış; BNV antijenlerinin saptanması için ticari bir immünokromatografik test, BNV ve TOSV/phlebovirus nükleik asitlerinin saptanması için de
Özet (Çeviri)
West Nile Virus (WNV) and Toscana virus (TOSV) may cause febrile diseases and central nervous system infections and even severe meningoencephalitis in susceptible individuals. Major transmission route is via blood sucking of infected mosquitoes/sandflies, acting as arthropod vectors. Turkey is located in the endemic region for these viruses and activity of sandfly/mosquito species with vector competence have been detected. The circulation of WNV and TOSV in Ankara province have also been previously reported. The aim of this study is to identify mosquito and sandfly species that may act as WNV and TOSV vectors in Ankara region and detection of viral infections in vector arthropods. Sampling was carried out during July-September 2012 in 19 localities in 6 regions. The specimens were processsed via standard protocols and subjected to WNV antigen detection via a commercial immunochromatographic assay and WNV/TOSV/phlebovirus nucleic acid detection via nested PCR assays. A total of 1006 specimens were collected which include 23.75% mosquitoes and 76.25% sandflies. Species distribution in mosquitoes were observed as 74.5% C.pipiens, 20.9% An.maculipennis, 2.1% An.claviger, %1.6 Culiseta annulata and 1% C.theileri. Virus antigens and RNA could not be detected in 65 mosquito pools formed according to the species, date and sampling site. Species distribution in 384 male sandflies were noted as P.papatasi (36.2%), P.halepensis (27.3%), P.major s.l. (19.3%), P.sergenti (8.9%), P.perfiliewi (4.4%), P.simici (2.6%), P. tobbi (0.8%) and Sergentomyia sp. (0.6%). A total of 383 female sandflies evaluated individually for TOSV/phlebovirus RNA were negative. Although species established as WNV and TOSV vectors have been identified, infections were not detected in mosquitoes or sandflies in this study.