Hemşirelerin duygusal zeka becerilerinin belirlenmesi
Determining Emotional Intelligence Skills of Nurses
  1. Tez No: 339402
  2. Yazar: NİLGÜN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU HİÇDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin duygusal zeka becerilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara İli Belediye sınırları içinde bulunan 100 ve üzeri yatak kapasitesine sahip hastanelerde çalışan 312 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Bar-On Duygusal Zeka Anketi kullanılmıştır. Veri toplama araçları 20.06.2012- 20.08.2012 tarihleri arasında hemşirelerle yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde t test, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; hemşireler toplam duygusal zekada332.30±31.30 (87-435), ?kişisel beceriler? boyutunda 111.70±12.70 (29-145), ?kişilerarası beceriler? boyutunda 75.00±6.50 (18-90), ?uyumluluk? boyutunda 55.30±6.30 (15-75), ?genel ruh durumu? boyutunda 47.10±6.00(12-60)ve ?stresle başa çıkma? boyutunda 43.10±7.10 (13-65) puan almışlardır. Hemşirelerin duygusal zeka toplam ve alt ölçek puan ortalamaları ortalamanın üzerindedir. On ve daha fazla yıldır hemşirelik yapanların, beş yıl ve daha az hemşirelik yapanlara göretoplam duygusal zeka puanları daha yüksek bulunmuştur. İş yaşamının başarılı olduğunu düşünenlerin, duygusal zekanıngeliştirilebilir bir beceri olduğunu belirtenlerin, daha önce kişisel gelişim konusunda eğitim alanların, kişisel gelişim konusunda daha fazla gelişme gereksinim duymayanların toplam duygusal zeka puanları diğer hemşirelere göre daha yüksek bulunmuştur. Yüksek lisans ve üzeri mezunların sağlık meslek lisesi mezunlarına göre, poliklinik ve çocuk servisinde çalışan hemşirelerin acil servistekilere göre, ailede ikinci ve üzeri çocuk olanların diğerlerine göre duygusal zeka kişilerarası beceriler puanının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Daha önce kişisel gelişim konusunda eğitim alanların uyumluluk, problem çözme ve gerçekçilik puanlarının eğitim almayanlara göre düşük olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda duygusal zeka düzeyi düşük olan grupların bu alanda geliştirilmesi gereken grup olarak kabul edilmesi ve bu doğrultuda eğitim ve danışmanlık programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was made as a descriptive studyto determine emotional intelligence skills of nurses. Thesampleconsisted of312 nursesworkingat hospitalswith a bedcapacity of 100 andabove in Ankara province. Data werecollectedwithIntroductory Information Form and Baron Emotional Intelligence Scale .Thestudywasperformedwithnurses as facetofacebetween. 06.20.2012- 08.20.2012. Data wereevaluatedwithSingle-way variance analysis, t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test. Accordingtodatacollectedfromstudy;participants scored 332.30±31.30 (87-435)for ?total emotional intelligence?, 111.70±12.70 (29-145)for ?intrapersonal skills?, 75.00±6.50 (18-90) for ?interpersonal skills?, 55.30±6.30 (15-75) for ?adaptability scales?, 47.10±6.00 (12-60)for ?general mood scales? and 43.10±7.10 (13-65)for ?stress management scales.Totalandsubscalescoresof nurses' emotionalintelligenceis above of average.Total emotional intelligence scores were higher of those who were working as a nurse for ten or more years when compared to those working for five and less years. Total emotional intelligence scores were higher of those who define their business life as successful, of those who think emotional intelligence is improvable, of those who attended to an education program about self improvement, of those who don?t think they need more education about self improvement. Interpersonal skill scores were higher of those who had master?s or a more higher degree when compared to medicalvocationalschool graduates, who work at polyclinic and pediatric service when compared to those who work at emergency service, who are second or latter child of their family when compared to those who are the first child of their family. Nurses who previously attended an educational program about self improvement scored higher in adaptability scales, problem solving and reality scores when compared to those who didn?t. Accordingtothesefindings, groupswithlowlevels ofemotionalintelligenceareconsideredas a groupto be developedin thisareaandeducationandcounselingprogramsshould be developed inthisdirection.