Özel kurumlarda çalışan hemşirelerin duygusal zekâ düzeyi ve problem çözme becerisinin işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
Effects of emotional intelligence level and problem-solving skill of the nurses in private institutes on intension of resignation
  1. Tez No: 620938
  2. Yazar: BİLGEN BAYDİLLİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hemşireler, sağlık sektörünün en önemli sağlık çalışanları arasında bulunmaktadır. Hemşirelerin verimli ve yüksek performanslı görev yapabilmeleri için ağır çalışma koşullarının dikkatle izlenmesi ve gerekli durumlarda tedbirler alınması gereklidir. Hemşirelik, insan ile etkili iletişim kurmayı ve kişileri anlayabilmeyi gerektiren bir meslektir. Özellikle, duygusal zekâ ve problem çözme becerileri gelişmiş olan hemşirelerin örgütsel bağlılık seviyelerinin yüksek beklenebilir. Bu çalışmada, İstanbul ilinde yerleşik üç özel sağlık kuruluşunda görev yapan toplam 168, hemşirenin duygusal zekâ ve problem çözme becerilerinin işten ayrılma niyetleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, hemşirelere demografik bilgileri, duygusal zekâ düzeyleri, problem çözme becerileri ve işten ayrılma niyetleri üzerine ölçeklerden oluşan bir anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 19 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, işten ayrılma niyeti ile duygusal zeka (öz yönetim ve öz farkındalık) ve problem çözme (kaçıngan yaklaşım) arasında pozitif yönlü korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak, işten ayrılma niyeti ile duygusal zeka ve problem çözme arasında pozitif bir ilişki olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nursing is among the most important heath personnel in the health sector. Monitoring the heavy working conditions carefully aas well as taking appropriate countermeasures are extremely important for the nurses to perform their duties effectively and witha high motivation. Nursing is a crucial discipline to understanding the individuals and establishing effective communicatio with them. In particular, the levels of organizational committment of the nurses having well-developed skills of both emotional intelligence and problem solving may be reasonably high. In this study, we aimed to examine the effects of emotional intelligence level and problem-solving skill of a total of 168 nurses in private health institutes on intension of resignation. To do this, a survey based on demographic data, emotional intelligence levels, problem solving skills, and intentsion of resignation was exposed to them. The data was statistically analyzed using SPSS 19 package software. In conclusion, our study revealed that there was a positive relationship between the intension of resignation and Emotional intelligence and problem solving