Sezaryen sonrası sakız çiğneme, erken oral hidrasyon ve erken mobilizasyonun bağırsak motilitesine etkisi
The effect of gum chewing, early oral hydration and early mobilization on the intestinal motility after cesarean birth
- Tez No: 339417
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, sezaryen doğum sonrası sakız çiğneme, erken oral hidrasyon ve erken mobilizasyonun bağırsak seslerine, gaz çıkarılmasına ve bağırsak boşaltımına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak Ocak 2011- Kasım 2011 tarihleri arasında, Ordu Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi?nde yapılmıştır. Örneklem kapsamına alınan katılımcılar sekiz gruba 30 kişi olacak şekilde alınmış ve toplam 240 kişiye ulaşılmıştır. Sezaryen doğum yapan kadınların gruplara ayrılması, sakız çiğneme, erken oral hidrasyon ve erken mobilizasyon olmak üzere üç farklı müdahaleye bağlı olarak sekiz farklı gruba (tüm yöntemlerin uygulandığı, tek yöntem ya da iki yöntem birlikte) ayrılmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara hiçbir müdahale yapılmamıştır. Annenin bağırsak sesleri abdomen üzerinden stetoskop ile 30 dk.da bir dinlenerek, ilk gaz çıkarma zamanı ve ilk boşaltım zamanı ise anneye sözel olarak sorularak kaydedilmiştir. Veriler sayı, ortalama ve yüzde hesaplamaları, Student T testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve Tukey HSD testi ile değerlendirilmiştir. Bütün uygulamaların yapıldığı 1.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to define the effect of gum chewing, early oral hydration and early mobilization on the gut motility after cesarean birth as a randomized controlled study between the dates of January 2011 and November 2011 in Ordu Maternity and Children Hospital Participants in the sampling were taken into eight implementation groups as 30 people for each group, and total participant number reached 240. Women giving birth by cesarean action were split into eight different groups (as groups which were given all of the implementations, only one implementation or two implementations together) depending on three different implementations including gum chewing, early oral hydration and early mobilization. Women in the control group weren?t given any intervention. Mother?s gut sounds were listened once every 30 minutes via stethoscope over abdomen; first flatus and excretion time were recorded by asking mothers verbally. Data were evaluated via average measurements, percentage calculations, Student?s t-test, one way analysis of variance, correlation and Tukey?s HSD test.