Sakız çiğnemenin sezaryen sonrası bağırsak fonksiyonlarına etkisi
The effect of chewing gum on post-cesarean intestine functions
- Tez No: 328991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETUTLİ H. Sakız Çiğnemenin Sezaryen Sonrası Bağırsak Fonksiyonlarına Etkisi, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara,2012.Araştırma, sakız çiğnemenin sezaryen sonrası bağırsak fonksiyonlarının başlamasına olan etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Nisan- Eylül 2011 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde sezaryen ameliyatı olmuş 51 deney 49 kontrol olmak üzere 100 hasta oluşturmuştur. Ameliyat sonrası deney grubu hastalarına standart ameliyat sonrası bakıma ek olarak hastaya ameliyat sonrası 2. saatten RI diyet alıncaya kadar aspartam, sorbitol, xylitol içermeyen yumuşak, şekersiz, kolay çiğnenebilen sakızlar 2 saatte bir, en az 15 dakika en fazla 30 dakika çiğnetilmiştir. Araştırmada ticari olarak piyasada bulunan şekersiz sakız kullanılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ise, gaz ve gaita çıkarana kadar standart bakım uygulanmıştır. Veriler tanıtıcı özellikler formu ve bağırsak fonksiyonu takip formu aracılığı ile toplanmıştır.Verilerin kodlama ve değerlendirme işlemleri SPSS 15.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out experimentally in order to analyze the effect of chewing gum on the start of post-cesarean intestine functions.The universe of the research was composed of 100 patients, 51 of them being experiment group and 49 beingcontrol group, who had cesarean operation in Dicle University Training and Research Hospital Obstetrics Clinic between the dates of April-September 2011. Following the operation, addition to standard post-operative care experiment group were asked to chewsoft, sugar-free, easily chewable gums that do not include aspartam, sorbitol, xylitol every 2 hours minimum for 15 minutes and maximum for 30 minutes beginning from the 2. hour after operation until starting RI diet. In the study sugar-free chewing gum which is commerically available was used. Control group patients received standard care until they had defecation of gas and stool. Data were collected through descriptive characteristics form and intestine functions tracking form. Coding and evaluation data were done by using SPSS 15.0 program. Data were evaluated with chi-square, fisher exact chi-square, student-t, number, average and percentage.