Adana'da yetişen yeni bazı kaysı çeşitlerinin döllenme biyolojileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 33942
  2. Yazar: GÜLAY MAHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
116 7. ÖZET Bu araştırmada daha önce yapılan adaptasyon çalışmalarında Adana ekolojik koşullarında iyi sonuç veren erkenci ve kaliteli kaysı çeşitleri olan Priana, Beliana, Feriana, Canino ve P. de Colomer'in in vitro koşullarda çiçek tozu çimlenmesi, çiçek tozu canlılığı ve çiçek tozu üretim miktarları ile in vivo koşullarda çiçek tozu çim borusu büyümesi incelenmiştir. Ayrıca, bu çeşitlerde yapılan kendileme ve karşılıklı tozlama çalışmalara sonucunda meyve tutma düzeyi ve meyve ağırlığı, çekirdek ağırlığı, meyve boyutları, asitlik, kuru madde ve meyve suyu pH'sı gibi çeşitli kalite kriterleri saptanmıştır. Tozlamada kullanılan tüm çeşitlerin çiçek tozlarının fonksiyonel olup olmadıklarının tesbit edilebilmesi için in vitro koşullarda çiçek tozu çimlendirme ve çiçek tozu canlılık testleri yapılmıştır. Denenen çimlendirme ortamları içerisinde en yüksek çimlenme % 10 ve % 15 sakkaroz ortamlarından elde edilmiş olup ve her ortamda tüm çiçek tozlarının yüksek oranda çimlenme yeteneğine sahip oldukları saptanmıştır. TTC ve FDA maddeleri ile yapılan canlılık testlerinde de boyanmayan ve cansız kabul edilen çiçek tozlarının sayıları oldukça düşük bulunmuştur. Çiçek tozu çimlenmesi ve çiçek tozu canlılığı arasında paralellik görülmektedir. Gerek çiçek tozu çimlendirme, gerekse canlılık testlerinde P. de Colomer ve Priana çeşitlerinin olumlu sonuçlar verdikleri gözlenmiştir. Test edilen tüm çeşitler içerisinde bir çiçekte bulunan çiçek tozu üretim miktarı yönünden her iki deneme yılında da Canino çeşidinin önde geldiği saptanmıştır. Ayrıca denemeye alınan tüm çeşitlerin çiçek tozlarının her iki deneme yılında da morfolojik homojenlik düzeylerinin oldukça yüksek olduğu117 belirlenmiştir. Çiçek tozu çim borusu büyümesi floresans mikroskopta laboratuvar koşullarında incelenmiştir. Tüm uygulamalarda çiçek tozu çim boruları, 4-8 günde tohum taslağına ulaşmıştır. P. de Colomer çeşidinin kendileme uygulaması dışında tozlayıcı olarak kullanıldığı tüm kombinasyonlarda bu çeşide ait çiçek tozu çim borularının en kısa zamanda (4. gün) tohum taslağına ulaştığı görülmektedir. Meyve tutumunu belirlemek amacıyla araştırma kapsamına alman kaysı çeşitlerinde kastrasyondan sonra kendileme ve karşılıklı melezleme yapılmıştır. Kendine tozlanan kaysı çeşitlerinde meyve tutumu genelde yabancı tozlanan kombinasyonlardan elde edilen değerlerden daha düşük olurken, P. de Colomer ve Priana çeşitleri deneme kapsamına alman diğer çeşitler için en iyi tozlayıcı olarak bulunmuşlardır. Serbest tozlanma koşullarında ise genel olarak düşük meyve tutma değerleri elde edilmiştir. 1992 yılında uygulamalar arasında derim anındaki en yüksek meyve tutma değerleri (% 70.7 ve % 65.2) Feriana x P. de Colomer ve Feriana x Priana kombinasyonlarından elde edilirken, 1993 yılında ise en yüksek meyve tutma değerleri (% 69.7 ve % 68.1) P. de Colomer x Priana ve P. de Colomer x P. de Colomer uygulamalarından elde edilmiştir. Meyve dökümlerini saptamak amacıyla yapılan incelemelerde dökümlerin 2. ve 3. sayımlarda ( 30. ve 45. gün) yoğun olduğunu daha sonra ise döküm şiddetinin azaldığı belirlenmiştir. Meyve tutma düzeyine belirlemek için yapılan kendileme ve karşılıklı melezlemelerden elde edilen meyvelerin irilik, kuru madde içeriği, meyve suyu pH'sı ve yüzde asitlik gibi kalite kriterleri incelenmiştir. Belirtilen meyve kalite kriterleri118 açısından uygulamalar arasında çok belirgin farklılıklar gözlenmemiştir. Yapılan araştırmalar sonucu, denemeye alman çeşitlerle karışık bahçe kurulduğunda öteki tüm koşulların uygun olması durumunda döllenme mekanizması yönünden bir aksaklık olmayacağı, ancak P.de Colomer ve Priana çeşitlerinin tozlaycı olarak kulanı İmasının verim ve kalite yönünden olumlu sonuçlar verebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY In this work, pollen quality and production of some early- apricot varieties which were found promising in the adaption works in Adana ecological conditions were checked in vitro conditions. On the other hand, pollen tube growth of these varieties were studied in vivo conditions. In addition, fruit set and the parameters studied are as follows fruit size, titretable acidity, T.S.S., pH of fruit juice after self and cross pollinations. The pollen grains of all varieties used as pollinator were tested to find out the germinations ability and viability percentages in vitro conditions. The highest germination rate was obtained on media of 10 % and 15 % sucrose. It was found that all kinds pollen grains have the adequate ability of germination to accomplish the fertilization stage. At the end of the viability tests with TTC and FDA only a very small amount of unstained graines were counted. A positive relation was observed between the viability and the germination rates of pollen. P.de Colomer and Priana varieties had showed positive results in both pollen germination and viability tests. As a result of the observations on the flowers of all varieties included in the trial, it was found that the maximum pollen amount per flower was in Canino variety in both years. The morphologic homogeny level of all pollen varieties had been found very high in both years. Pollen tube growth was examined in the fluorescent microscope. In all treatments, the pollen tubes reached the ovule within 4 to 8 days. P. de Colomer's pollen tubes reached the ovules in a very short time (in 4 days) when they are used120 as pollinator for all the varieties. However, the growth of the tubes are some what slower when this variety is selfed. In order to find out the fruit set the flowers first were emasculated and they are self and cross pollinated. In self compatible apricot cultivars cross pollination increased the fruit set. P. de Colomer and Priana cultivars were found as a better pollinator than the other cultivars used. The lowest fruit set values were obtained from the open pollination The highest fruit setting percentages were obtained from Feriana x P. de Colomer (70.7 %) and Feriana x Priana (65.2 %) treatments among all the cross pollinations in 1992. P. de Colomer x Priana had showed 69.7 % and P. de Colomer x P. de Colomer had showed 68.1 % fruit set in 1993. Fruit drops were high especially during the second and third countings (30 and 45 days), after that drop rate was reduced. No significant differences were found among the quality parameters such as fruit size, titretable acidity, T.S.S., pH of the fruit juice. After this research was found, if cultivars that in trials are used in an orchard, there will be no problem for fertilization biology but if P. de Colomer and Priana cultivars are used as pollinator, the yield and quality will be increased.