Serebellar granül hücreleri üzerine sisplatin ve ifosfamid nörotoksisitesinde Ca+2 ve KATP kanallarının rolü
The role of Ca+2 and KATP channels in the neurotoxicity of cerebellar granule cells induced by cisplatin and ifosfamide
- Tez No: 339440
- Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sisplatin veya ifosfamid gibi antineoplastiklerin neden olduğu nörotoksisite glutamata-bağlı eksitotoksik özelliklere sahiptir. Eksitotoksisitede ise hücre içine kalsiyum girişinin toksisiteyi arttırdığı ancak potasyum çıkışının toksisiteyi azalttığı yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle sıçan serebellar granül hücre kültüründe nimodipin (voltaj-bağımlı kalsiyum kanal blokörü), kromakalim (KATP kanal açıcısı) ve glibenklamid (KATP kanal blokörü) kullanılarak sisplatin veya ifosfamid (metaboliti kloroasetaldehitin) nörotoksik etkisinde kalsiyum ve potasyum iyonlarının katkısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. ESOGÜ Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu?ndan onay alınarak primer serebellar granül hücre kültürü Sprague Dawley 5 günlük yavru sıçanların serebellumlarından hazırlandı. Sisplatin ve kloroasetaldehit nörotoksisitesi değerlendirilip submaksimal nörotoksisite gösteren konsantrasyonlardaki sisplatin(200?M) ve kloroasetaldehit(10?M) ile nimodipin, kromakalim veya glibenklamidin 1, 10, 50?M konsantrasyonlarındaki etkileşimleri MTT yöntemiyle değerlendirilmiştir. İstatiksel analiz için Student?s t ve Mann Whitney U testleri uygulanmıştır. Sisplatin ve kloroasetaldehit konsantrasyon-bağımlı nörotoksisite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Neurotoxicity caused by cisplatin or ifosfamide has glutamate-dependent excitotoxic features. According to some studies calcium influx increases, however potassium efflux decreases excitoxicity. Thus nimodipine(voltage-gated calcium channel blocker),cromakalim(KATP channel opener),glibenclamide(KATP channel blocker) were used to investigate cisplatin or chloroacetaldehyde(metabolite of ifosfamide) neurotoxicity in rat primary cerebellar granular cell(CGC) culture. CGC culture was prepared from the cerebella of Sprague Dawley 5 day-old pups with ethical approval from Local Ethical Committee for Animal Experimentations of ESOGU. Firstly neurotoxic concentrations of cisplatin and chloroacetaldehyde were determined.The submaximal neurotoxicity was seen at concentrations of cisplatin(200µM) and chloroacetaldehyde(10µM) and their interactions with nimodipine, cromakalim or glibenclamide (1,10,50 µM) were investigated by using MTT-method. Student?s t and Mann Whitney U tests were used for statistical analysis. Cisplatin and chloroacetaldehyde induced neurotoxicity in a concentration-dependent manner.