Deneysel olarak oluşturulan akciğer iskemi reperfüzyon sıçan modelinde TRPM iyon kanallarının ekspresyonunun değerlendirilmesi
Experimentally induced rat model of ischemia-reperfusion TRPM ion channels expression evaluation of lung
  1. Tez No: 339447
  2. Yazar: HÜSNE DİDEM ATABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İskemi, arteryel ya da venöz kan akımı azalmasına bağlı olarak, organ ve dokunun yetersiz perfüzyonu sonucu, oksijenden yoksun kalması şeklinde tanımlanmaktadır. İskemik dokunun reperfüzyonu, dokuda paradoksal olarak iskemi ile oluşan hasara göre, çok daha ciddi bir hasara yol açar. İskemi/Reperfüzyon (İ/R) ile indüklenen akciğer hasarı, akciğer tranplantasyonunda sık karşılaşılan bir durumdur. Çalışmamızda, akciğerde oluşturulan İ/R modeli sonrası, akciğer dokularındaki TRPM iyon kanallarının ekspresyonuna bakıldı. Bununiçin, toplam 40 adet Wistar Albinosıçan eşit olarak 4 gruba ayrıldı. Grup I= Kontrol grubu, Grup II= 1 saat iskemi, Grup III= 1 saat iskemi + 2 saat reperfüzyon, Grup IV= 1 saat iskemi + 4 saat reperfüzyon olarak belirlendi. RNA izolasyonu, cDNA sentezi ve RT-PCR (Revers Transkriptaz-PCR) yapıldı. Ayrıca akciğer dokuları histopatolojik olarak incelendi. Yapmış olduğumuz çalışma sonrasında, tüm kanalların ekspresyonlarının iskemi grubunda artmış olduğu görülürken, İ/R 1. grubunda herhangi bir ekspresyon olmadığı, İ/R 2. grubunda ise yeniden bir artış olduğu görülmüştür. Bu durumun iskemide ortamda birikmiş olan süperoksitlerin farklı bileşenlerle tepkimeye girerek dokuya zarar verdiklerini düşündürmekte, İ/R 2. grubunda ise dokunun kendisini toparlamaya çalıştığı, süperoksitlerin ortamda azaldığı ve hücrenin kendisini stabil hale getirmeye çalıştığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ischemia is defined that deprived of oxygen outcome of insufficient perfusion, depending upon decline of blood stream. The paradoxally reperfusion of ischemic tissue cause more critical damage as induced by ischemia. The lung damage with induced by Ischemia / Reperfusion (I/R) is frequently encountered situation in lung transplantation. In our study, expression of TRPM channels in lung tissues, after I/R model formed, were monitored. Thus, totally a number of 40 Winstar Albino rat were equally seperated in 4 groups. Groups were defined as Group I- control group, Group II= 1 hour schemia, Group III= 1 hour schemia + 2 hours reperfusion, Group IV = 1 hour schemia+ 4 hours reperfusion groups. RNA isolation, cDNA synthesis and RT-PCR (Revers Transkriptaz-PCR) were carried out. Moreover, lung tissues were studied histapatologically. In the end of the study we carried out, it was observed that, expressions of all channels increased in schemia group, while no expression was observed in İ/R 1 group and was observed anew increase in I/R 2 group. In this situation, superoxides accumulated in schemia is thought to harm the tissue in reacting with various components, yet in İ/R 2 group it is thought that the tissue itself is stuggling to recover, superoxides are decreasing in the environment and the cell is trying to make itself stable.