Kolorektal kanserli hastalarda interlökin-6, interlökin-18 gen polimorfizmlerinin ve plazma düzeylerinin araştırılması
The investigation of interleukin-6, interleukin 18 gene polymorphisms and their plasma levels in patiens with colorectal cancer
  1. Tez No: 339460
  2. Yazar: İREM BEKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyada görülme sıklığı giderek artan kolorektal kanser (KRK), özellikle gelişmiş toplumlarda görülen ikinci kanser türüdür. Kansere bağlı ölüm sıralamasında erkeklerde akciğer ve prostat kanserinden, kadınlarda akciğer ve meme kanserinden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. KRK karsinogenezisinin anlaşılması için tümör gelişimi sırasında oluşan moleküler değişikliklerin araştırılması gerekmektedir. Kolon kanserlerinin bazı alt tiplerinde bağışıklık sisteminin başlatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu bilgilerden hareketle Türk populasyonu için Mersin örnekleminde interlökin-6 ve interlökin-18 gen polimorfizmlerinin KRK?ye yakalanma riskine olası etkisinin belirlenmesi ve kanda ki düzeylerinin hastalıkla ilişkisi temel hipotezimizi oluşturmuştur. Çalışmamız Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde KRK tanısı konmuş yaş ortalaması 56,96 olan 96 kolorektal kanserli birey ve yaş ortalaması 52,56 olan 96 sağlıklı birey (kontrol grubu) olmak üzere toplam 192 kişiden oluşturulmuştur. Kontrol ve hasta grubundaki bireylerden alınan kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmış ve genotipler Real-Time PCR yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve plazma düzeyleri ELİSA kit yöntemiyle saptanmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda: IL-6 G>C polimorfizmine ait G ve C allelleri ve GG, GC ve CC genotip oranları ile kolon kanseri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde IL-18 C>A polimorfizmine ait C ve A allelleri ve CC, CA ve AA genotip oranları ile kolon kanseri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yapılan plazma ölçümlerinde ise IL-6 değerleri bakımından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
The prevalance of colorectal cancer is increasing in the world. Especially in the development countries, the colorectal cancer which is the second most common type of cancer in the world, in the death cases due to cancer it is the third common type of cancer after prostate and lung cancers in men and lung and breast cancers in women. To find out Colorectal cancer carsinogenesis it is necessary to study molecular changes in tumor development. In some subtypes of colon cancers it is thought that immun system has a initiator effect. For this reason, in this study, the association between Interleukin-6 and Interleukin 18 gene polymorphism and their levels in blood and colorectal cancer were aimedin Mersin in Turkish population. Our study?s sample volume is including the average age 56,96 of 96 individuals have taken colorectal cancer diagnosis as patient group and 96 healty individuals with the average age is 52,56 for a total of about 192 people at Mersin University Medical Faculty. The molecular analysis of the blood samples which have taken from both experimental and healty group, was performed by using Real-Time PCR method and plasma levels were analysis by using ELİSA kits. As a result from sytatistical findings; there was an association with IL-6 G>C gene polymorphism, G and C allels and GG, GC, CC genotypes and colon cancer. Similarly, there was an association with IL-18 C>A gene polymorphism and colon cancer.