Akut astım atağı nedeniyle yoğun bakımda takip edilen hastaların özellikleri
Characteristics of patients with asthma attack followed in the intensive care unit
  1. Tez No: 339471
  2. Yazar: SELEN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akut astım atağı zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde ciddi morbidite ve mortalite nedeni olabilmektedir. Erişkinlerde astım atağı nedeniyle gelişen solunum yetmezliğinde NIV veya MV kullanılması ile ilgili yayınlanmış veriler kısıtlıdır. Bu çalışma ile yoğun bakıma ağır astım atağı ile yatırılan hastaların yaş, cinsiyet, eşlik eden komorbiditeler, astım süreleri, atak anında almakta oldukları tedaviler, tedaviye uyumları ile atağın ağırlığı arasındaki ilişki, YBÜ?de aldıkları NIV/IMV desteklerinin mortalite ve hastanede yatış süreleri üzerine etkileri belirlenmeye çalışıldı. Bu amaçla astım atağı nedeni ile yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatırılan hastaların özellikleri incelendi. Ocak 2002 ile Aralık 2012 tarihleri arasında iç hastalıkları yoğun bakım ünitesine astım atak tanısı ile yatırılan hastalar retrospektif olarak tarandı ve verilerine tam olarak ulaşılabilen 22 hasta çalışmaya dahil edildi. Medikal tedavilerin yanında 8 hasta NIV (noninvaziv mekanik ventilasyon), 5 hasta IMV (invaziv mekanik ventilasyon), 5 hasta önce NIV sonrasında MV desteği almıştı, 4 hasta hiçbir MV desteği almamıştı. Dört hasta yoğun bakım ünitesinde exitus olmuştu. Sonuç olarak hastaların bahsedilen demografik özellikleri ile hastanede yatış süreleri ve mortaliteleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Ancak arteriel kan gazı değerlerinden yoğun bakıma yatış anında ve son olarak alınan pH, PaCO2 ve HCO3¯ giriş ve değişkenlikleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Bunlar yoğun bakımda uygulanan NIV veya IMV tedavilerinin doğru ve etkin olarak yapıldığını göstermekle birlikte bunların da mortalite ile bir ilişkisi tespit edilmedi. Bu nedenle ölen hastaların ölüm sebeplerinin solunumsal problemler olmadığı, enfeksiyon veya komorbiditelere bağlı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Asthma attack is a serious reason for morbidity and mortality when it is not treated effectively at the right time. The data about efficiency of noninvasive mechanical ventilation in respiratory insufficiency due to asthma attack are scant. In this study we investigated if there is a relation between age, sex, comorbidities, asthma duration, asthma treatment, compliance to this treatment, NIV/IMV treatment efficiency if performed and its relation with severity of asthma attack, length of hospital stay and mortality. In this study we investigated the characteristics of patients with severe asthma who were treated in Hacettepe University Medical Intensive Care Unit(ICU) between January 2002 and December 2012 by reviewing the patients?records retrospectively. A total of 22 patients were included in this study. Besides medical treatment, noninvasive positive pressure ventilation (NPPV) was provided to 8 (36.6%), invasive mechanical ventilation was to 5 (22.7%) and both were provided to 5 (22.7%) patients. Four (18.1%) patients died in the ICU. In conclusion, we did not observe any relation between these parametres and length of hospital stay and mortality. Only the first and the difference of PaCO2, pH and HCO3¯ changes were significant which shows the correct and effective use of NIV/IMV. There was no relation between these and mortality which revealed that the reasons of death of the patients were not respiratory, but rather infection or comorbidity.