Diz osteoartritli hastalarda izokinetik ve aerobik egzersizin serum interlökin-6 ve tümör nekrozis faktör-Alfa düzeylerine, ağrı ve fonksiyonel aktivite üzerine etkisi
The effect of isokinetic and aerobic exercise on serum interleukin-6 and tumor necrosis factor Alpha levels, pain and functional activity in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 339483
  2. Yazar: GÜLBÜZ SAMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın amacı diz osteoartriti (OA) olan hastalarda izokinetik ve aerobik egzersiz programının ağrıdaki, fonksiyonel durumdaki,(OA?te serumda 2-3 kat artmış olduğu bilinen) pro-inflamatuar sitokin düzeylerindeki değişiklikleri kontrol grubu ile karşılaştırmalı bir şekilde ortaya koymaktı. Bu amaçla American College of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre diz OA tanısı konan ve Kellgren-Lewrence radyolojik evreleme sitemine göre evre 2 veya 3 olan 50 yaş üstü 40 postmenopozal kadın ve erkek hasta çalışmaya dahil edildi. 40 hasta izokinetik egzersiz grubu, aerobik egzersiz grunbu ve kontrol grubu olacak şekilde 3 gruba randomize edildi. Egzersiz grubundaki hastalara haftada 3 gün 6 hafta boyunca belirlenen egzersiz programları uygulandı. Her 3 grubun serum sitokin düzeyleri, Vizüel Analog Skalası (VAS) ile ağrı şiddeti, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) ile fonksiyonel düzeyi, Biodex izokinetik sisitem ile kas gücü ve 6 dakika yürüme testi ve 30 dakika otur-kalk testi ile de fonksiyonel kapasitesi başlangıçta ve 6. haftanın sonunda değerlendirildi. 6 haftanın sonunda her iki egzersiz grubunda kontrol grubuna kıyasla VAS ve WOMAC skorlarında anlamlı düzelme ve fonksiyonel kapasitesinde artış saptandı. Serum sitokin düzeylerinde her iki egzersiz grubunda da azalma olmasına rağmen bu azalma istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmadı. İzokinetik sistem ile değerlendirilen kuadriseps ve hamstring kas gücünde de aerobik egzersiz grubunda özellikle yüksek açısal hızlarda anlamlı artış saptandı. Sonuç olarak kolay uygulanabilir, sürdürülebilir ve maliyeti olmayan bir tedavi modalitesi olan egzersiz tek başına ağrıyı azaltmada, fonksiyonu iyileştirmede ve kas gücünü arttırmada etkilidir. Ancak diz OA?li hastalarada egzersizin serum pro-inflamatuar sitokinleri üzerine etkilerini ortaya koymak için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate the effects of isokinetik and aerobic exercise training on pain, functional activity and serum pro-inflammatory cytokine levels [which are known to increase 2-3 times in osteoarthritis(OA)] in patients with knee OA in comparison with a control group. A total of 40 postmenopausal women and men with knee OA consistent with American College of Rheumatology (ACR) diagnostic criteria and who have grade 2 or 3 knee OA according to Kellgren ? Lawrence radiologic criteria. 40 patients are randomized to isokinetic exercise group, aerobic exercise group and a control group. In treatment groups patients are included in pre-determined exercise programs 3 times per week for 6 weeks. Evaluation of pain with Visual Analog Scale (VAS), functional activity with Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), muscle strength with Biodex isokinetic system, functional capacity with 6 minutes walking test and 30 seconds sit and stand test and serum cytokine levels are made at baseline and at the 6th week. At the end of 6 week significant decrease in VAS and WOMAC scores and significant increase in functional capacity are detected in both exercise groups in comparison with the control group. There was a statistically insignificant decrease in serum pro-inflammatory cytokine levels in treatment groups. Quadriceps and hamstring muscle strength which was evaluated with Biodex isokinetic system was improved in aerobic exercise group especially in high angular velocities. In conclusion exercise as a treatment modality is easy to perform, have no costs and sustainable as well as is effective in reducing pain, improving function and muscle strength. However in order to demonstrate the effects of exercise on serum pro-inflammatory cytokine levels in patient with knee OA further well-designed studies are needed.