İntrastoplazmik sperm injeksiyonu (ICSI) yapılan fazla kilolu ve obez hastalarda 250 μg ve 500 μg rekombinant insan koryonik gonadotropin (r-hCG)'in karşılaştırılması
Oocyte triggering in overweight and obese patients undergo ICSI: 250 μg versus 500 μg recombinant hCG
- Tez No: 339482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ESİNLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Literatürde rekombinant insan koryonik gonadotropin (r-hCG) 250 ?g veya 500 ?g dozunun in-vitro fertilizasyon (IVF)/intrastoplazmik sperm injeksiyonu (ICSI) yapılan fazla kilolu ve obez hastalarda etkinliğinin değerlendirildiği çalışmalarda bir eksiklik mevcuttur. Bu nedenle biz 250 ?g veya 500 ?g r-hCG kullanılan fazla kilolu ve obez hastalarda ICSI sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Toplamda 58 hasta, 76 siklus değerlendirilmiş olup, çalışmaya kliniğimizde 2002-2012 yılları arasında ICSI yapılan yaşı >20, ?38, vücut kitle indeksi (VKİ ?25 kg/m2) olan polikistik over sendromu ve kötü overyan rezerv bulunmayan hastalar dahil edilmiştir ve çalışmada sadece taze embriyolar kullanılmıştır. Sikluslar ovulasyonu tetikleme yöntemine göre 2 gruba ayırılmıştır. Grup 1 16 hasta, 21 siklustan oluşmuş olup 250 ?g subkutan r-hCG uygulanmıştır. Grup 2 ise 42 hasta, 55 siklustan oluşmuş olup 500 ?g subkutan r-hCG uygulanmıştır. Toplanan oosit-kumulus kompleks sayısı (11.8±6.8; 11.6±6.7), metafaz II oosit sayısı (9.1±5.0; 9.6±5.5), 2 pronukleuslu (2PN) oosit sayısı (7.1±4.1; 7.7±4.6) ve transfer edilen embriyo sayısı (1.5±0.5; 1.3±0.4) her iki grupta benzerdir. Germinal vezikül oosit/oosit-kumulus kompleks oranı (14.6%; 8.9%), ilerlemesi duran embriyo oranı (18.0%; 7.5%) ve multinukleasyon görülen embriyo oranı (14.2%; 7.2%) Grup 1? de Grup 2?den daha yüksektir. Metafaz II oosit/oosit-kumulus kompleks oranı (76.9%; 82.9%), 3. günde ?7 blastomerli embriyo oranı (61.4 %; 79.4%), blastokist transfer oranı (11.8%; 51.8%) Grup 2? de Grup 1? den daha yüksektir. İmplantasyon oranları (12.9%; 32.4%) ve embriyo başına klinik gebelik oranları (19.0%; 41.8%, P=0.06) Grup 1? de daha düşüktür. Sonuç olarak 500 ?g r-hCG; ICSI yapılan fazla kilolu ve obez hastalarda 250 ?g r-hCG ile karşılaştırıldığında daha iyi oosit ve embriyo gelişmesine böylece daha iyi gebelik oranlarının oluşmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is paucity of data in the literature about the impact of recombinant-human chorionic gonadotropin (r-hCG) dose; 250 ?g or 500 ?g, on in vitro fertilization (IVF)/intra cytoplasmic sperm injection (ICSI) outcomes in overweight and obese patients. By far our aim is to investigate the effect of r-hCG dose; 250 ?g or 500 ?g, on ICSI outcomes in overweight and obese patients. Fifty-eight consecutive infertile patients (76 cycles) with body mass index (BMI) ?25 kg/m2 who underwent ICSI at our center were enrolled. We included patients >20, ?38 years of age and who has BMI ?25 kg/m2, without polycystic ovarian syndrome (PCOS) and poor ovarian reserve. We used only fresh cycles. We stratified these cycles into two groups according to the method we used to trigger ovulation. Group I was constituted of 16 patients (21 cycles) who get 250 ?g subcutan (s.c.) r-hCG for oocyte triggering whereas Group II was constituted of 42 patients (55 cycles) who get 500 ?g s.c. r-hCG for oocyte triggering. The numbers of retrieved oocyte-cumulus complexes (11.8±6.8 vs 11.6±6.7), metaphase II oocytes (9.1±5.0 vs 9.6±5.5), two pronucleated (2PN) oocytes (7.1±4.1 vs 7.7±4.6) and the number of embryos transferred (1.5± 0.5 vs 1.3±0.4) were similar between groups. Of interest, Germinal vesicle (GV) oocytes/oocyte-cumulus complexes ratio (14.6%vs 8.9%), rate of arrested embryos (18.0%vs 7.5%) and rate of embryos with multinucleation (14.2%vs 7.2%) were significantly higher in Group I when compared to Group II. The metaphase II oocytes/oocyte-cumulus complexes ratio (76.9%vs 82.9%), the rate of embryos with ?7 blastomeres on day 3 (61.4 %vs 79.4%) and rate of blastocyst transfer (11.8%vs 51.8%) were higher in Group II when compared to Group I. Rates of implantation (12.9%vs 32.4%) and clinical pregnancy per embryo transfer (19.0% vs 41.8%, P=0.06) were lower in Group I. In conclusion, we noted that 500 ?g r-hCG for oocyte triggering in ICSI cycles produced better oocytes and embryos and consecutively better pregnancy rates in overweight and obese patients when compared to 250 ?g r-hCG.