Egzersizin, fibromiyalji sendromlu hastalarda, deri kan akımı kontrol mekanizmaları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of physical exercise on the control mechanisms of cutaneous circulation in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 339484
  2. Yazar: EMRE ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS) depresyon, yorgunluk veya uyku bozuklukları gibi diğer semptomların eşlik ettiği kronik bir yaygın ağrı sendromudur. Bu semptomların hem vasküler fonksiyon bozuklukları açısından risk faktörü olduklarını hem de fiziksel egzersizle azaltılabildiklerini gösteren çalışmalar olmakla birlikte, FMS?de hastalığın önemlilik düzeyini gösteren Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) skorları ile mikrovasküler fonksiyon bozuklukları arasında ilişki kurulmamıştır. Çalışmamızda, FMS?li hastalarda, 4-haftalık orta şiddetli aerobik fiziksel egzersiz programına katılmalarının öncesinde ve sonrasında deri mikrovasküler fonksiyonlarını ve bu fonksiyonların FEA ile ilişkilerini değerlendirdik. Çalışmaya, bilinen bir kardiyovasküler rahatsızlığı olmayan 40 FMS?li hasta ile 20 sağlıklı denk yaştaki kadın katıldı. Hastalara, Amerikan Romatoloji Derneği?nin 2010 ölçütleri kullanılarak FMS tanısı konuldu. Deri kan akımı, ön kolun volar bölgesinden bir laser Doppler flowmetre (LDF) kullanılarak ölçüldü. Kan akımı kontrol mekanizmalarının bağıl katkılarının değerlendirilmesinde, LDF sinyalinin spektral analizi, normalize edilmiş güç spektrumu yoğunluğu (PSD) fonksiyonunun frekans bantlarının integralleri kullanıldı. Mikrovasküler fonksiyonları test etmede lokal ısısal uyarandan yararlanıldı. Kontrol mekanizmalarının toplam PSD sinyaline olan bağıl katkıları kontrol grubunda ısısal uyaranla önemli ölçüde değişirken FMS grubunda böyle bir yanıt gözlenmedi. Egzersiz programının ardından, FMS?li grupta ısısal uyarana karşı gözlenen yanıtlarda kardiyak, miyojenik ve NO-bağımlı endoteliyal sinyaller için kontrol grubundakine benzer değişiklikler görüldü. FEA skorları egzersizle küçülürken bazal miyojenik ve nörojenik kontrolde artma (negatif korelasyon), kardiyak PSD?de ise küçülme (pozitif korelasyon) bulundu. Çalışmamızın sonuçları, mikrovasküler fonksiyonların FMS?li hastalarda bozuk olduğunu, orta düzeydeki bir fiziksel egzersiz uygulamasının FEA skorlarında küçülme ve vasküler fonksiyonlarda iyileşme oluşturabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic widespread pain syndrome accompanied by other symptoms such as depression, fatigue or sleep disturbances. We evaluated cutaneous microvascular functions and their correlations with severity of disease assessed by fibromyalgia impact questionnaire (FIQ) in FMS patients before and after participation in a moderate intensity 4-wk aerobic physical exercise program. Forty female FMS patients without any known cardiovascular diseases and 20 healthy age-matched female controls were included in the study. FMS were diagnosed in accordance with the American College of Rheumatology 2010 criteria. Cutaneous blood flow was measured by a laser Doppler flowmeter (LDF) at the volar skin site of the forearm. Spectral analysis, integral of frequency bands of the normalized power spectral density (PSD) function of LDF signal was used to assess the relative contribution of control mechanisms. The local thermal hyperemia was used to test the microvascular functions. Although relative contributions of control mechanisms to total PSD signal were changed significantly in response to local thermal hyperemia in control group, there were no significant changes in these signals in FMS group. After 4-wk exercise training, similar changes in response to local thermal hyperemia were also observed in 3 control mechanisms, cardiac, intrinsic myogenic and NO-dependent endothelial, in FMS group. FMS patients had lower FIQ scores after exercise and, basal PSD values of myogenic and neurogenic mechanisms showed significant increment (negative correlation) with improvement in FIQ scores. In contrast, a significant positive correlation (improvement in FIQ score was correlated with the decrement in pulsatility) was found between basal cardiac PSD?s and FIQ scores, after exercise. The results suggest that the microvascular functions are impaired in FMS patients and, improvement in FIQ score and the enhancement in vascular functions is possible by moderate exercise training.