Hematolojik kanserli hastalarda kinolon profilaksisinin morbidite, mortalite ve fekal kinolon dirençli E. coli kolonizasyonuna etkisi
The effect of quinolone prophylaxis on morbitidy, mortality and fecal quinolone resistant E. coli colonization in hematological cancer patients
  1. Tez No: 339488
  2. Yazar: SEZGİN ETGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKOVA, PROF. DR. PINAR ZARAKOLU KÖŞKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kinolon profilaksisi yüksek riskli hematolojik kanserli hastalarda gram-negatif bakteremi ve mortalite insidansını azaltmak amacıyla kullanılmakta olan bir yöntemdir. Ancak gram-negatif bakterilerdeki kinolon direncinin tüm dünyada artmakta olduğu gözlenmektedir. Bu çalışmada, yüksek riskli hematolojik kanserli hastalarda levofloksasin profilaksisinin gram-negatif bakterilerle kolonizasyonu, bakteremiyi ve mortaliteyi ne yönde etkilediği araştırıldı. Çalışma iki kısımda tamamlandı. Birinci kısımda, levofloksasin profilaksisi verilen 142 yüksek riskli hematolojik malignansili hastada (207 episod), profilaksi başlanmadan önce ve sonra perirektal sürüntü örneklerinde kinolon dirençli E. coli (QR-E. coli) varlığı araştırıldı. Araştırmanın ikinci kısmında, levofloksasin profilaksisinin hastaların morbidite, mortalitesine ve hastalarda infeksiyon etkeni olarak izole edilen bakterilere etkisi incelendi. Bu amaçla Ocak 2006-Nisan 2013 tarihleri arasında, levofloksasin profilaksisi almış 80 akut lösemi hastası, (249 nötropenik atak), levofloksasin profilaksisi almamış olan 103 akut lösemi hastası (355 nötropenik atak) ile karşılaştırıldı. Çalışmanın ilk kısmının sonucunda kinolon profilaksisi almadan önce 142 hastanın 60?ının (%42,2) perirektal sürüntü örneklerinde QR-E. coli izole edildi. Hastaların 11?inde çeşitli nedenlerden dolayı ilk örnek alındıktan sonra takibi yapılamadı. Kalan 71 hastanın 33?ünün (%46,4) levofloksasin profilaksisi sonrası takipte QR-E. coli ile kolonize olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Quinolone prophylaxis has been widely used in order to reduce the incidence of gram-negative bacteremia and related mortality in high risk hematological cancer patients. However, quinolone resistance in gram-negative bacteria has been increasing globally. In this study, the effects of levofloxacin prophylaxis on colonization rates with gram-negative bacteria, the rate of gram-negative bacteremia, and related mortality in high-risk hematologic cancer patients were investigated. The study was completed in two parts. In the first part, the presence and emergence of quinolone-resistant E. coli (E. coli QR) was investigated before and after the initiation of levofloxacin prophylaxis in 142 high-risk (207 episodes) hematologic cancer patients by perirectal swabs. In the second part, the effects of levofloxacin prophylaxis on morbidity, mortality and on rates of offending bacteria causing infection were investigated. For this purpose, between January 2006 and April 2013, 80 acute leukemia patients (249 neutropenic episodes) receiving levofloxacin prophylaxis were compared to 103 acute leukemia patients (355 neutropenic episodes) without prophylaxis. In the first part; before quinolone prophylaxis, in 60 of 142 patients (42.2%), QR E. coli was isolated by perirectal swabs. After the first sample, 11 patients could not be followed-up for several reasons. Among the remaining 71 patients, 33 of (46.4%) were found colonized with QR E. coli after levofloxacin prophylaxis during follow-up.