Karaciğer tümörlerinde yapılan anjiyografik hepatik arteryel tedaviler sırasında C kollu bilgisayarlı tomografi tümör ve parankim kan hacminin özgün bir yazılım ile değerlendirilmesi
Evaluation of the tumoral and parenchymal blood volume during the hepatic arterial treatments of the liver tumors by using a prototype software of C arm computed tomography
  1. Tez No: 339489
  2. Yazar: MUSTAFA HIZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA PEYNİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı hepatic arteryel tedaviler esnasında C kollu bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemiyle karaciğer tümörlerindeki kan hacmi değişikliklerini saptanmasında özgün bir yazılımın yeterliliğini belirlemek ve sonuçların doğrulanması amacı ile elde edilen verileri çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) ile karaciğer perfüzyonu değerlendirme yazılımı ile yapılan hesaplamalarla karşılaştırmaktır. Çalışmaya toplam karaciğer tümörü olan toplam 34 hasta dahil edilmiştir ve bu hastalara embolizasyon tedavileri (21 hastaya radyoembolizasyon (RE), 13 hastaya transarteryel kemoembolizasyon (TAKE) tedavisi uygulanmıştır) öncesinde ve sonrasında C kollu BT ile kan hacmi değerlendirilmesi özgün bir yazılım kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca 3 hastaya RE öncesindeki makroalbümin agregat infüzyon testindeki yan dal embolizasyonu öncesinde ve sonrasında da söz konusu yöntem ile kan hacmi değerlendirilmesi uygulanmıştır. Çalışma grubundaki 10 hastaya embolizasyon tedavisi öncesinde ÇKBT ile karaciğer perfüzyonu değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the C-arm CT Blood Volume (BV) imaging of hepatic tumors performed with a new prototype software is capable of measuring the BV changes in response to the hepatic arterial treatments and to validate these quantitative measurements with commercially available multi-detector computerized tomography (MDCT) perfusion software. This study was approved by the university institutional review board. 74 C-armCT BV studies with a prototype software(Siemens Healthcare,Germany) were obtained in both pre and post embolization settings(21 radioembolization-RE- plus 3 work-up angiography for RE,and 13 transarterial chemoembolization-TACE-)in total of 34 patients with hepatic tumors.C-armCT BV acquisition was performed before and after each embolization.Ten out of the 34 patients underwent MDCT perfusion study(Syngo VPCT body,Siemens) before embolization. The mean BV of 14 tumor lesions in 10 patients on MDCT perfusion was highly correlated with the BV values on C arm CT (r=0.97,p