Mandibular implant üstü tam protezlerde kullanılan farklı ataçman tiplerinin alveoler kemik rezorpsiyonuna etkisinin radyografik olarak değerlendirilmesi
The radiographic evaluation of the effect of different attachments types used in mandibular implant-retained overdentures, on residuel ridge resorption
- Tez No: 339508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZORTUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mandibular `overdenture?lar geleneksel tam protezlere göre çiğneme fonksiyonunu iyileştirebilirler. Fakat artmış olan çiğneme kuvvetleri maksiller anterior ve mandibular posterior bölgede alveolar kemik yıkımını artırabilir. Bu çalışmanın amacı top başlı ataçman veya çivi başlı ataçman (locator®) kullanılan mandibular implant destekli `overdenture? ve maksiller-mandibular tam protezlerin maksiller anterior ve mandibular posterior bölgedeki alveolar kemik rezorpsiyonu üzerine etkisini 1 yıllık süreçte karşılaştırmaktır. Toplamda 57 hasta; geleneksel tam protezle tedavi edilen 14 hasta, top başlı ataçman kullanılan implant destekli `overdenture? ile tedavi edilen 18 hasta çivi başlı ataçman, (locator®) ataçman kullanılan implant destekli `overdenture? ile tedavi edilen 25 hasta çalışmaya katılmıştır. Protezlerin yapımından önce ve tedavi sonrası 1 yılda alınan panoramik radyograflarda kemik yüksekliğindeki değişimleri değerlendirmek için oransal alan ölçümleri yapılmıştır. Ortalama 1 yıl (12,39 ay) sonunda üç grupta da maksiller anterior bölgede anlamlı kemik kaybı izlenmemiştir. Tüm gruplarda mandibular posterior bölgede kemik yıkımı anlamlı seviyededir. İmplant destekli mandibular `overdenture? ile tedavi edilen hastalar geleneksel tam protez kullanan hastalarla karşılaştırıldığında anterior maksillada alveolar kemik rezorpsiyonu farklılık göstermemiştir. Mandibular posterior bölgeye gelince implant destekli `overdenture? veya geleneksel tam protez kullanımına bakmaksızın kemik kaybı olduğu gözlenmiştir fakat birbiri arasında farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
The mandibular implant-retained overdenture could improve masticatory function compared to the conventional complete denture. However, increased forces exerted by the overdenture could increase residual ridge resorption of the maxillary anterior and mandibular posterior areas. The aim of this study was to compare the effect of the mandibular implant-retained overdenture using two dental implants, or the conventional complete denture on resorption of the residual ridge of the maxillary anterior and mandibular posterior areas over a period of 1 year . In total, 57 patients, 18 patients treated with ball attachments used in implant retained overdenture, 25 patients with stud attachments used in implant retained overdenture and 14 patients treated with a conventional full denture, participated in this study. On panoramic radiographs, made before and 1 year after treatment, proportional area measurements were applied to determine changes in bone height. After 1 year (12,39 months), a statistically significant amount of bone resorption had not occurred in the anterior maxilla in all three groups. A significant amount of bone resorption had occurred in the posterior mandible in all three groups. Patients rehabilitated with implant-retained mandibular overdentures are not subjected to more residual ridge resorption in the anterior maxilla when compared to patients wearing a conventional full denture. Regarding the mandibular posterior residual ridge, resorption was irrespective of wearing an implant-retained mandibular overdenture or a conventional mandibular denture but there is no difference between groups.